Jak předcházet vzniku strií během těhotenství?

Těhotenství klade na organismus vysoké nároky.

 

Nejviditelnější, bohužel někdy i trvalé změny mohou nastat na kůži, proto je důležité vědět, jakou preventivní péči je třeba své pokožce věnovat.

 

Kdy vznikají strie?

Kůže je pružná, a proto schopná značně odolávat změnám objemu na začátku těhotenství. Přesto v jeho druhé polovině, například vlivem dědičnosti, nadměrného přibírání, nebo u citlivé pokožky, mohou vzniknout trhliny podkožního vaziva.

Nazývají se strie, jsou to červeno-fialové provazce různých velikostí s prosvítajícími cévami. Nejexponovanější oblastí pro vznik strií je samozřejmě zvětšující se bříško, prsa, boky a stehna.

Potěšitelné je, že se strie po porodu částečně stáhnou a vyblednou, nikdy však úplně nezmizí, ale zůstanou slabě viditelné, jak tenké stříbřité proužky.

 

Jak můžete snížit riziko vzniku strií?

Pravidelnými lehkými cviky, masáží a ošetřováním pokožky, od počátku těhotenství až do období po porodu, můžeme zmenšit riziko vzniku strií. Nezapomínejme však i na otužování (střídavě teplá a studená sprcha), vyváženou stravu, pitný režim a dostatek pohybu.

Na ošetření pokožky používáme tělová mléka, krémy a emulze, které jsou snadno roztíratelné, pokožku hydratují, promašťují, zvláčňují a tím působí na všechny její vrstvy.

 

Měly by být obohaceny o tyto vitaminy:

vitamín A - regeneruje buňky,

vitamin E - působí proti předčasnému stárnutí buněk,

panthenol - hloubkově hydratuje a působí protizánětlivě, stejně jako proviamín B5.

 

Jednou týdně můžeme na pokožku aplikovat jemný peeling pro regeneraci buněk a prokrvení kůže. Při každodenní péči doporučujeme problémová místa nejprve tonizovat (připravit) pleťovou vodou a následně nanášet do pokožky přípravky 1-2 krát denně, lehkou - vzestupnou krouživou masáží.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus