Jak předejít vzniku křečových žil v těhotenství?

Mnoho těhotných zná ten pocit, když s hrůzou zjistí, že se jim na nohou či dokonce na porodních cestách objevují žíly. Nehezké, vyčnívající a řekněme si pravdu občas už i nebezpečné.

Jak poznat varixy?

Nejčastěji udávanými příznaky jsou otok, bolest, křeče, svědění, pocit těžkých nohou či změna barvy kůže (namodralé žíly prosvítají).

 

Proč se objevují během těhotenství?

Přispívá k tomu několik faktorů: nárůst hmotnosti, hormonální změny a často i méně pohybu.

 

Co tedy dělat, aby nevznikly? A co dělat pokud už je máte?

Rady jsou společné. I pro ty, které již k této okrasu přišly, platí preventivní rady, jak stav nezhoršit, protože léčit je bývá v těhotenství problém.

 

Pohyb

Nejdůležitější radou je hýbat se. Pravidelný každodenní pohyb pomáhá svalům podpořit tok krve. Minimální co můžete udělat je, že ráno v posteli natáhnete nohy, zpevníte a uvolníte svaly. Zakroužíte kotníky, projedete se jakoby na kole.

Druhá nejdůležitější rada zní - odpočívejte! Ideální je nohy si podložit polštářem, zvednout je. Správné dávkování oddechu a pohybu bude přínosem pro všechny těhotné

 

Strava

Klasická rada - pro všechny těhotné - správná strava. Pokud dobře funguje trávicí ústrojí, můžete se vyhnout mnoha problémům, nejen křečovým žilám. Snažte se hodně nepřibrat (ne formou diety!), Protože každé kilo navíc tlak na vaše nohy zvyšuje. Co to tedy pro vás znamená? Hodně vlákniny, ovoce, zeleniny a méně živočišných bílkovin. Vřele vám doporučujeme pohanku. Dají se z ní dělat vynikající kaše, placky či palačinky (z pohankové mouky). Pokud vám příliš nechutná, přidejte hrst do rýže nebo do polévky. Pohanka totiž obhajuje rutin (je to flavonoid rostlinného původu, pomáhá ke snížení nadměrné propustnosti krevních kapilár při vysokém krevním tlaku a má antioxidační účinek). Jeho nedostatek se projevuje praskáním cév, drobným krvácením podkoží či krvácením z nosu. Příznivě ovlivňuje propustnost stěn kapilár a tím zmenšuje možnost tvorby otoků, má antioxidační vlastnosti – chrání vitamin C před oxidací a zvyšuje jeho efektivitu.

Kromě pohanky příznivě ovlivníte lymfatický systém i stav cév ve vašem těle zejména běžně dostupnými zdroji zeleniny - cibulí a česnekem. Výborná je i pažitka, a pokud máte kde nasbírat si kopřivové lístky - vzhůru do toho. Zkuste si z nich udělat salát. Výborný je s jogurtem a rajčaty. Mimochodem rajčata jsou dalším velkým plus do vaší stravy, protože i ony zlepšují stav oběhového systému těla.

 

Pitný režim

Pitný režim je jedna z věcí, na které by nastávající maminky neměly zapomínat. Nepřehánět, ale nezapomenout pít a hlavně pít "ty dobré nápoje". Co? Z čajů se na křečové žíly a jejich prevenci i léčbu hodí pro těhotné zejména pohankový, šípkový a kopřivový. A pak voda, voda, voda…

Nohy masírujeme při křečových žilách oddola nahoru. Vhodná je i vlažná sprcha - krouživými pohyby podpoříme průtok krve i lymfy - také stejný směr.

V lékárnách i na internetu najdete množství přípravků proti křečovým žilám. Ale můžete nejdříve kouknout doma, jestli nemáte měsíčkovou mast nebo krém z jírovce maďalu. Přínosné je i aloe vera - v jakékoli formě. A pokud už budete nakupovat - prověřte si, zda je přípravek vhodný i pro těhotné.

Výrazně pomoci, zejména pokud již máte nohy bolavé, mohou stahovací těhotenské punčochy. Je dobré navléknout si je ještě před tím, než ráno vstanete z postele. A pozor, pokud si je budete kupovat na míru, aby vám tu míru opravdu dobře změřili.

 

Varixy na rodidlech

Problémem zůstávají varixy na rodidlech. Jsou nepříjemné, bolestivé. I při nich platí výše zmíněné věty, avšak punčochy si na ně nekoupíte. Dobrou zprávou je, že většina z nich po pár měsících od porodu zmizí sama. A druhá dobrá zpráva - nejsou kontraindikací pro normální porod. Podle odborníků jsou ve většině případů cévy natolik pružné, že nepopraskají. Porodník však musí dodržet jedno zásadní pravidlo - nestříhat do nich a podle možnosti ani do jejich okolí, aby se směrem k nim tkáň nenatrhla.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus