Jak se projevují poporodní deprese a "baby blues"?

V tomto článku se zaměříme na depresi, která postihuje ženy po porodu.

"Baby blues"

Je nejmírnější a nejčastější afektivní porucha. Zažívá ji 80% matek! Objevuje se třetí až desátý den po porodu. Symptomy zahrnují plačtivost, úzkost, výkyvy nálad a podrážděnost. "Blues" je způsobeno kombinací hormonálních změn, vyčerpání po porodu, prožíváním silných emocí spojených s těmito událostmi a vůbec s vyrovnáním, že jsme se nenávratně stali rodiči. Pokud má žena dostatek odpočinku, porozumění a opory v nejbližších, "blues" rychle pomine.

 

Postnatální (poporodní) deprese

Ta postihuje 15% matek.

 

Postnatální psychóza

Rozvine se u 0,1 - 0,2% matek a je nejzávažnější afektivní poruchou. Obvykle se objeví po 3-4 týdnech po porodu. Žena si neuvědomuje, že je nemocná, protože realitu vnímá zkresleně. Symptomy zahrnují nápadně povznesenou náladu nebo depresi, nebo výkyvy z jedné nálady do druhé, bizarní myšlenky, nespavost a neadekvátní chování vůči dítěti. Matka se musí ihned léčit v nemocnici, jinak může ohrožovat na životě sebe i dítě.

 

 

Všechny tyto poruchy jsou věcí, za které bychom se neměly stydět. Patří mezi mnohé komplikace, se kterými se setkáváme během těhotenství a porodu. Některé matky se snaží dostat z toho samy, ale neuvědomují si, že nad svými emocemi mají jen malou kontrolu. Proto je velmi důležité pro nastávající rodiče umět rozpoznat symptomy těchto onemocnění a co nejrychleji vyhledat pomoc. Čím dříve se matka začne léčit, tím dříve se zotaví. Pojďme si říci něco blíže o depresích v tomto období.

 

Postnatální (poporodní) deprese

Mnoho žen neví, že po narození dítěte se může objevit poporodní deprese a obviňují sebe, partnera nebo dítě za to, jak se cítí. U všech matek je normální, když jsou úzkostlivé, unavené a cítí se "na dně", zvláště během "baby blues", ale poporodní deprese je něco, co trvá déle a hůře se dá stručně a jednoznačně popsat.

Každá matka poporodní depresi prožívá jinak, ale většinou uvádějí pocity úzkosti a smutku, které trvají déle než dva týdny. Tyto pocity se objevují náhle nebo postupně během prvního roku dítěte. Příznaky se mohou vyskytovat od mírného smutku až po paralyzující depresi a znemožňují ženě normálně fungovat v denním životě.

 

Další symptomy poporodní deprese:

-celková ztráta radosti z věcí, které dříve přinášely potěšení, jakož i problém těšit se z vlastního dítěte,

-neklidný spánek, buzení se ze spánku, které není způsobeno dítětem,

-poruchy chuti k jídlu,

-plačtivost,

-pocit neschopnosti vyrovnat se s běžnými problémy,

-podrážděnost,

-úzkost,

-bolest,

-strach z osamělosti nebo strach ze společnosti jiných lidí,

-ztráta koncentrace a poruchy paměti,

-ztráta sebedůvěry a sebeúcty,

-chorobné nebo nutkavé myšlenky s úmyslem sebepoškození až sebevraždy.

 

Zapamatujte si:

Předporodní a poporodní deprese nejsou věci, za které se musíme stydět, a mohou se stát kterékoliv ženě v reprodukčním věku.

Obě deprese mohou být mírného, ​​středního nebo těžkého stupně.

Vyskytují se ve všech kulturách a sociálně - ekonomických vrstvách.

Není to novodobá záležitost, jen každá generace je označovala jinak. Před 50. lety bychom řekli, že šlo o "nervové zhroucení".

Mohou nastat po potratu, po narození mrtvého dítěte po normálním porodu nebo císařském řezu. Hlavním faktorem je zde těhotenství.

Prvotní příznaky se dají rozpoznat a umí být poskytnuta účinná pomoc.

S odpovídající podporou a profesionální pomocí se matka může uzdravit. Uzdravení se děje postupně, je poznamenáno střídáním dobrých a špatných dní.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus