„Cítím se mimo kontrolu. Vše, o co se snažím, je otěhotnět. Zdá se, že se to daří každému bez problémů. Jen mně ne. Jsem unavená a smutná z toho boje s plodností - unavená z vyšetření, z hormonů, z pokusů a zklamání. Ale nemohu se vzdát, příliš se toho bojím. "
Tyto a podobné myšlenky a pocity má každá žena, jejíž touha po dítěti zůstává zatím nenaplněna. Když se naše sny nenaplňují, pociťujeme lítost, hněv, smutek. Sen o rodině není jen snem, je to něco přirozeného, co patří to k životu.
Situace, kdy se rozhodnete být rodiči a najednou si příroda myslí něco jiného, jsou v dnešní době stále častější. Jak čas plyne, stále více si kladete otázky:
Co se děje, proč nemohu otěhotnět?
Mam nějakou diagnózu?
Musíme navštívit doktora?
Co potom?
Jak dlouho to bude trať?
Proč právě JÁ?
Mnoho lidí se v této situaci cítí mimo kontrolu, najednou je jejich život v psychické, sociální, mentální a spirituální krizi. Jak čas plyne, obavy a strach narůstají a frustrace může přerůst až do deprese.
Situace, které se nám stávají, jsou neutrální, jen to, jak na ně zareagujeme, je buď pozitivní, nebo negativní. Takže každý člověk se může rozhodnout, jak zareaguje v případě, že se mu nedaří splnit si sen o rodině.
Nejčastěji reagujeme touhou a myslíme si, že touha je přece pozitivní. Když je touha příliš silná a nenaplněná, přináší nám negativní emoce - zklamání, smutek, strach…
Po čase se v těchto emocích již neustále kroutíte dokola a nevím jak z toho kola ven. Pláč přichází stále častěji, když vidíme miminka v kočárku, šťastnou rodinku, těhotnou ženu a někdy dokonce i když se jen obrázek miminka díváme. Tehdy je čas ve svém životě si uklidit a přehodnotit své emoce a bloky.
V případě, že se jim nedaří být matkami, obviňují sebe a celý svět za toto "selhání". Proto je neplodnost jako diagnóza stále tabu a málokdo s tím jde na veřejnost, případně se rozhodne vyhledat pomoc. Izolace je další negativní dopad při této diagnóze.
Přestože my ženy máme tendenci o svých emocích mluvit, v případě neplodnosti je to obzvlášť těžké. Často se setkáváte s nepochopením a větou typu: "Však přestaň na to myslet a ono to přijde samo."
Dobře míněná rada, ale tentokrát padla na úplně neúrodnou půdu. Toto řešení příliš nepomůže, protože v té situaci nejde na to nemyslet a vypnout. Mnohem účinnější je, když žena je ochotná a otevřená zkoumat všechny oblasti svého života a hledat souvislosti s problémem otěhotnět. To je možné pouze v případě, kdy její mysl je otevřená a člověk připouští možné změny ve svém životě. A je ochoten se podívat na svůj život i z nadhledu a jiného úhlu pohledu.
Zacházejte s sebou vlídně, otevřeně mluvte o svých pocitech s nejbližšími, partnerem, přáteli…
Dívejte se na sebe jako na ucelenou bytost a udělejte všechno proto, aby to tak zůstalo
Podpořte svůj partnerský život na všech úrovních nejen na těch, které souvisejí s neplodností
Žijte svůj život naplno, nic neodkládejte na později
Pamatujte si, že nejste sama, podpůrné skupiny jsou velká pomoc a obrovská úleva
Pečujte o své fyzické tělo, jezte zdravě, sportujte, relaxujte….
Dovolte lidem, aby vás podpořili, jak to potřebujete, nepředpokládejte, že to budou vědět, řekněte jim, co potřebujete
Dělejte věci, které vám dělají radost, smějte se, smích je dobrý pro váš imunitní systém
Najděte si cestu jak se emocionálně uvolnit, najděte si kouče, poradce, psychologa nebo mentora. Vyhledat pomoc není projev slabosti, spíše naopak svědčí o tom, že děláte všechno proto, abyste co nejlépe zvládli náročnou životní situaci.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu