Údržba okenní klimatizace

Vlastnit okenní klimatizaci je výborný způsob, jak vydržet úmorná letní vedra a nezkolabovat. Tyto přístroje jsou mimořádně populární v apartmánech, nájemných domech nebo domech vytápěných sálavým topením.  Právě pro tyto objekty jsou okenní klimatizace výborným řešením.

Stejně jako ostatní zařízení v domě i tyto přístroje potřebují pravidelnou údržbu. Také je nutné, aby měly pro daný klimatizovaný prostor správný výkon. U chlazení a topení s pomocí pokojové klimatizace totiž neplatí, že čím větší přístroj, tím lepší výsledek. Pokud je vytápění nebo klimatizace pokojů předimenzovaná, snižuje se efektivita a není na odpovídající úrovni ani očekávaný výkon.  Navíc zbytečně narůstá spotřeba energetických vstupů.
Takže si udělejme přehled, na co si musíme dávat pozor, když si poprvé pořizujeme okenní klimatizaci, nebo ji míníme prvně umístit do vnitřních prostor domu.

Správná velikost pokojové klimatizace.

Správná velikost klimatizace znamená schopnost zařízení zpracovat určité množství tepla v BTU. Nejběžnější chyba při koupi pokojové klimatizace je pořízení si příliš velkého zařízení pro stávající místnost, nebo místnosti. (tzn. koupě přístroje s příliš velkou hodnotou BTU).
V čem je vlastně problém?  Klíč k pocitu komfortního ochlazení je v odstranění vlhkosti ze vzduchu a redukování vedra v místnosti. Jsou to dvě strany stejné mince. Předimenzovaná klimatizace sice velice rychle zredukuje vnitřní teplotu vzduchu, ale už ne stejně efektivně sníží i vlhkost v ovzduší. Příliš výkonná klimatizace tak způsobuje spíš nepohodlí a zbytečně velké provozní náklady.

Raná sezónní údržba.

Úspěšné obnovení provozu po zimní sezóně vyžaduje několik následných kroků:

  • Odstranění “zimního” krytu z vnější části klimatizace.
  • Aby kontrola klimatizace byla důkladná, odpojte klimatizaci ode zdi, odstraňte přední přístupový panel a odmontujte klimatizační jednotku z montážního rámu.
  • Vezměte přístroj ven a vysavačem vysajte kondenzátor s pomocí měkkého kartáče. Můžete take ostříkat cívky kondenzátoru proudem vody směřujícím zevnitř ven, ale dejte pozor, aby se voda nedostala na motor a elektroniku.
  • Zkontrolujte, zda kondenzátor nemá pozohýbanou chladící mříž. K narovnání použijte speciální rovnací hřeben. Opatrně projíždějte hřebenem ohnuté lamely, což by mělo způsobit narovnání ohnutých míst.
  • Zkontrolujte povrch filtru v  jakém je stavu. Pokud je děravý nebo úplně zničený, vyměňte ho. Jestliže je jen špinavý, vyperte ho v mýdlové vodě, nechte osušit a po vysušení ho vraťte zpět.
  • Vložte klimatizační jednotku zpět do rámu. Namontujte zpět přední panel a připojte zařízení ke zdi.
  • Nyní již máte svůj byt připraven na příjemné vychlazení.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články