Vánoční stromky mají svou více než 400-letou tradici. Upevněné ve stojanu, v květináči či zavěšené na stropě byly a jsou neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Poptávka po živých vánočních stromcích neklesla ani pod tlakem ambicí jejich umělých příbuzných, které se je snaží vystrnadit z našich příbytků již několik desetiletí. Vánoční stromek nekupujte velmi brzy před Vánocemi ani příliš pozdě, protože pak je výběr poměrně omezený. Měl by mít zdravou, nepoškozenou kůru a rovnoměrný tvar. Nekupujte jehličnan zabalený v síťce, i kdyby ho nabízeli za atraktivní cenu. Do síťky ho nechte zabalit až po důkladném prohlédnutí.
Aby stromky vydržely co nejdéle, nezapomeňte se postarat o pravidelný přísun vody (ve stojanu by měla být voda stále).
V západní Evropě patří mezi nejoblíbenější vánoční stromky, zejména jedle kavkazská (Abies nordmannniana). Vyniká hustým a kompaktním růstem. Tento jehličnan vnese do interiéru nádhernou pryskyřičnou vůni. U nás ho lze koupit v různých velikostech. Z jehličnanů, které se prodávají jako vánoční stromky, je nejdražší. Jedle kavkazská v místnostech s vyšší teplotou vyschne, ale neopadá. Takový vánoční stromeček vám může dělat radost prakticky během celého ledna. Výhodou je, že snese i těžší vánoční ozdoby. Hodí se do městského i venkovského bytu. Na předvánočním trhu se lze setkat také s jedlí vznešenou (Abies procera) nebo velmi pěknou jedlí bělokorou (Abies alba), která sice nevyniká hustým růstem, ale zato má pěkné lesklé a voňavé jehličí.
Vánoční stromeček nemusí být jen součástí svátečně naladěných příbytků. Jehličnan si můžete vysadit i v zahradě. Ten během svátků může plnit funkci exteriérového vánočního stromku. Je však třeba zajistit vývody elektrické energie (na exteriérové osvětlení) a vývody automatického zavlažování, protože tato dřevina má celoročně vysokou spotřebu vody. Nejčastěji se k tomuto účelu využívají stříbrné smrky (Picea pungens, Glauca) nebo jedle (Abies koreana, Abies nordmanniana, Abies homolepis). Strom umístěte na rozlehlý trávník (na světlé místo) tak, abyste na něj viděli z obývacího pokoje. Abyste nemuseli čekat, až strom vyroste, vyplatí se investovat do větších exemplářů. V zahradě se uplatní i skupiny jehličnanů. Nejkrásnější jsou starší borovice, smrky, cypřiše, douglasky, jedle a jedlovce. Do menší zahrady jsou vhodné zakrslé, případně plazivé a sloupovité jehličnany.
Stále více oblíbené jsou živé jehličnany v květináčích. Jejich největší předností je trvanlivost. Aby byl stromek co nejdéle svěží, po koupi jej nechte co nejdéle venku (například na balkoně nebo terase). Tři dny před přenesením do bytu jehličnan umístíte například do garáže, světlého sklepa nebo do chodby. Když se aklimatizuje, můžete jej přenést do bytu. Podobně postupujte i po Vánocích, jinak může stromeček utrpět teplotní šok, jehož důsledkem by bylo jeho uhynutí. Nejlépe se v květináči daří smrkům a některým druhům jedlí. Příliš vytopená místnost těmto stromečkům neprospívá. Naopak, pravidelná, ale nepříliš vydatná zálivka jim vyhovuje.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu