Vitamíny - jsou vždy prospěšné našemu tělu?
V zimě proti chřipce, na jaře proti únavě, v létě na dobré opálení, na podzim proti depresi. Jsou všelékem a univerzálním doplňkem stravy nebo nám mohou ublížit?
Trend posledních tří desetiletí: místo jablka či pomeranče si dáme k chlebu a ranní kávě tabletku. Od obyčejného céčka či B-komplexu jsme se dopracovali až k multivitaminům s minerály, echinacei, koenzymu Q 10 či guaraně a lecitinu. Zlenivěli jsme a uvěřili, že i když v naší stravě máme nedostatky, tabletkami z lékárny doplníme všechny resty. Tak jednoduché to však není.
Vyvážená strava nad zlato
V naší geografické oblasti prakticky neexistuje avitaminóza. Všechny potřebné vitaminy i minerály máme dostupné v přírodní formě. Ještě vždy je levnější grapefruit či jablíčko než umělé vitamíny z lékárny. A nejen levnější. Přesto, že věda dnes dokáže vyrobit téměř všechny vitaminy synteticky, nikdy nenahradí ty přírodní z ovoce a ze zeleniny. To, co v tabletách působí izolovaně, v mrkvi či jablku působí komplexně spolu s ostatními přírodními složkami. Jsou lehčí vstřebatelné, tělo je dokáže efektivněji využít a nehrozí při nich předávkování. Člověk takovou souhru nedokáže docílit uměle. Navíc, v jednotlivém ovoci a zelenině dostáváme kombinace a dávky vitamínů, které jsou pro náš organismus bezpečné. Pokud si je naordinujeme všechny najednou, ovlivňuje to jejich vzájemnou vstřebatelnost. Netřeba zapomínat, že v tabletách spolu s vitamíny jíme i pomocné látky. Vše, co je vytvořeno uměle, určitým způsobem negativně ovlivňuje ostatní orgány v těle. Zejména játra a ledviny dostávají zabrat. Vyplatí se tedy dát přednost zelinářství před lékárnou a denně si dopřát alespoň 400 g čerstvého ovoce a zeleniny. Kromě toho mít na pravidelném jídelníčku luštěniny, ryby, celozrnné pečivo a mléčné výrobky.
Který je ten pravý vitamín?
I umělé vitamíny mají svá opodstatnění. Sáhnout po nich bychom měli zejména tehdy, když nám naše tělo dává jasně najevo, že mu chybí. Vitamíny přijímané uměle slouží k prevenci hlavně v obdobích, kdy organismus nemá dostatečné množství vitaminů ve stravě, tedy v zimě a na jaře. Pomáhají při léčbě chřipky i nachlazení. Tehdy je důležitý hlavně vitamin C. Na trhu, však kromě klasického Celaskonu, existuje až nepřehledné množství vitamínů, jejich kombinací a multivitaminů. Jak si vybrat ten správný? Čím více požadavků má pacient na multivitamin, tím konkrétnější výrobek mu umíme poskytnout. Například přípravky s vápníkem a vitamínem D doporučujeme při onemocněních opěrného systému. Hořčík v kombinaci s vitaminem B je vhodný při stresovém vypětí a při křečích kosterních svalů. Koenzym Q10 se zase doporučuje užívat při stresovém či fyzickém napětí a i při kardiovaskulárních problémech. Echinaceu užívejte samostatně, hlavně v období, kdy je třeba posilovat obranyschopnost organismu. Guaranu lze také užívat samostatně, když chcete podat dobrý výkon, například při zkouškách či dlouhé jízdě autem. Lecitin je dobré užívat jako doplňkovou léčbu při problémech s cholesterolem nebo při učení. Vitamíny pro seniory zase obsahují například jinan, který pomáhá prokrvení nohou, rukou a mozku. I komplexní multivitaminy jsou vhodné v obdobích, kdy ve stravě nedokáže organismus přijmout dostatečné množství vitamínů. Těhotné ženy by si měly určitě z lékárny pořídit minimálně kyselinu listovou s vitaminem E. Pokud kouříte a nedbáte o pestrou stravu, zvyšte alespoň příjem vitaminu C. Lékárník vám poradí nejvhodnější formu. Pilulky jsou pro dospělé, sirup pro děti. Pokud jste zvyklí na šumivé tablety, počítejte s tím, že až polovinu obsahu vitamínů vyloučíte v moči. Zejména u céčka se proto hodí přípravky s postupným uvolňováním, které zajistí jeho kontinuální přísun. U umělých přípravků myslete i na jejich správné užití. Pokud obsahují vitaminy rozpustné v tucích, tedy D, E, K, A, zvolte užívání po jídle. Přesnou hodinu užívání nemusíte dodržovat, ale vhodné je to po snídani.
Méně vitamínů je někdy více
Vitamíny mohou být i nebezpečné. Pokud jste nuceni přijímat umělé, přistupujte k nim jako ke každému léku. Pokud se před jejich užíváním neporadíte s lékařem, promluvte si alespoň s lékárníkem. Rozhodně je nakupujte jedině v lékárně, nikdy ne od podomních obchodníků či prostřednictvím katalogů. Obzvlášť opatrní by měli být lidé s nemocnými ledvinami. Ale i zdraví by měli dbát o to, aby se nepředávkovali. Znamená to maximálně jednu tabletu denně, a pokud vám to nenaordinuje lékař, neužívejte je dlouhodobě. Předávkování hrozí spíše u vitaminů rozpustných v tucích. Projevit se může například nevolnostmi, bolestmi hlavy, nechutenstvím, oslabením kostí či poškozením jater a ledvin. A podle některých vědců dlouhodobé předávkování vitamíny dokonce zvyšuje i riziko vzniku rakoviny.