Výhody a nevýhody korkové podlahy
Díky svému obnovitelnému zdroji je korek ekologickou podlahovou krytinou a krásně vypadá v jakémkoli stylu zařízení. Avšak pokud uvažujete o korkové podlaze v rámci stavby nebo opravy domu, je důležité zvážit výhody i nevýhody korkové podlahy.
Základní informace o korkové krytině
Korková krytina se vyrábí z kůry korkového dubu, který roste v okolí Středozemního moře, např. v Portugalsku, Itálii, Alžírsku, Španělsku nebo v Maroku. Korková kůra se skládá z malých buněk, které obsahují z větší části vzduch. Kvůli tomu korková podlahová krytina skýtá výbornou izolaci a silně tlumí. Díky svému obnovitelnému zdroji je korek ekologickou podlahovou krytinou a krásně vypadá v jakémkoli stylu zařízení.
Výhody korkové podlahy
-
Mezi buňkami korku je uzavřen vzduch, díky čemuž korek skvěle absorbuje otřesy. Pokud potřebujete dlouho stát, na korku to bude mnohem pohodlnější.
-
Korková krytina dobře izoluje a pohlcuje hluk.
-
Korek vypadá skvěle snad v jakémkoli typu zařízení domu. Vyrábí se v mnoha barvách, vzorech i tvarech dílů podle toho, od kterého výrobce pochází.
-
Korek je odolný, lehký a snadno se instaluje.
Další výhody korkové podlahy
-
Přírodní vlastnosti korku způsobují odolnost plísni a brání jeho hnití, pokud se na něj dostane voda. Korek je také hypoalergenní.
-
Korek pochází z obnovitelného zdroje a je biologicky odbouratelný.
Nevýhody korkové podlahy
-
Korek vyžaduje pravidelnou údržbu a musí se lakovat.
-
Pokud není nalakován speciálním lakem, skvrny se do něj mohou vsáknout.
-
I přes oblibu ekologických stavebních materiálů je korek stále poměrně drahý na m2 ve srovnání s jinými podlahovými materiály.
-
V korku se snadno udělá díra a nemusí vydržet tak dlouho jako jiné krytiny.
Další nevýhody korkové podlahy
-
Korek musíte udržovat v čistotě, protože prach a špína mohou podlahu poškodit.
-
Pokud potřebujete podlahu vyčistit důkladněji než jen zamést koštětem, musíte si na to koupit speciální přípravky.
Autor: Martina Dvořáková