Vyšetření na parodontitidu by mělo být součástí preventivní stomatologické prohlídky

Paradontitida je nakažlivé onemocnění dásní. Nakazíte se dokonce i při líbání! Ale pokud ji speciální sonda včas odhalí, dá se parodontitida vyléčit a vy o zuby nepřijdete.

Parodontitida

Parodontitida (paradentóza) je zánětlivé onemocnění infekčního původu, které způsobují bakterie. V ústech máme dva až tři tisíce bakteriálních kmenů. Některé nejsou ani popsány, nemají přiřazené názvy ani jména. Škodlivých je asi dvě stě až tři sta, přičemž nejdůležitějších jedenáct umíme testováním zjistit a právě na ně se zaměřuje léčba parodontitidy.  Zajímavé je, že dva kmeny běžně v ústech nemáte, pokud jste je někde nezískali. Jedním z typů přenosu je líbání. Pokud máte partnera, který má parodontitidu tohoto typu, neléčí se a váš organismus je na bakterie vnímavý, můžete ji od něj dostat a onemocnět.

Dásně někdy lžou

Parodontitida napadá většinou skupinu zubů. Pouze ojediněle se stává, že se váček vytvoří pod horní nebo dolní jedničkou či šestkou. Lékař musí vždy vyšetřit celý chrup a přesně zaznamenat, kde je jaký váček či hlubší, například osmimilimetrový nebo mělčí, třeba čtyřrmilimetrový. Potom kuličkou sondy podráždí dáseň, aby zjistil, zda krvácí. Pokud ano, znamená to, že zánět je aktivní. Taková kontrola má být nezbytnou součástí každé preventivní prohlídky. Někdy se stává, že na dásních nejsou žádné příznaky, mohou mít dokonce zdravou růžovou barvu a sondou stomatolog zjistí agresivní typ parodontitidy. Zákeřný je v tom, že i čtyři, pět let o ní nemusíte vůbec vědět, a přitom přicházíte o kost i tkáně.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články