Nová studie ukázala, že zamilovanost může vyvolat stejně euforické pocity jako užívání kokainu, ale také ovlivňuje intelektuální oblasti mozku. Vědci zjistili i to, že než se zamilujeme, trvá nám to jen neuvěřitelnou pětinu sekundy.
Výsledky týmu odhalily fakt, že když se člověk zamiluje, dvanáct oblastí v mozku začne spolupracovat tak, aby se vytvořily chemické látky způsobující euforii. Takovými látkami jsou například dopamin, oxytocin a adrenalin. Pocit zamilovanosti a lásky také ovlivňuje některé kognitivní funkce, jako jsou mentální vyjádření, metafory a vytvoření dojmu.
Nové poznatky však nastolily další otázku:"Zamiluje se srdce nebo mozek?" Toto jsou vždy choulostivé a složité otázky. Vědci se přiklání spíše k mozku, ale srdce je také do toho zapojené, protože komplexní pojetí lásky je tvořeno oběma druhy procesů - odspodu nahoru a odshora dolů z mozku do srdce a naopak.
Například aktivace některých částí mozku může dávat podněty srdci nebo také k pocitu motýlů v žaludku. Některé příznaky, které pociťujeme jako projevy srdce, mohou někdy přicházet z mozku.
Tímto však zajímavé zjištění vyplývající z nové studie nekončí. Vědci dále zjistili, že v případě dvojic, které se právě do sebe zamilovaly, se zvýšily i hladiny nervového růstového faktoru (NGF). Tato molekula hraje důležitou roli v sociální chemii člověka nebo ve fenoménu nazvaném "láska na první pohled. Tyto výsledky potvrzují, že láska má vědecký základ.
Výsledky studie mají a teprve budou mít podstatný vliv na neurovědu a výzkum duševního zdraví, protože když láska nevyjde, může být významnou příčinou emocionálního stresu a depresí. Je to další sonda do mozku a do mysli člověka. Tím, že porozumíme tomu, proč se zamilujeme a proč máme tak zlomené srdce, mohou být navrženy a využity nové léčebné postupy. Určením částí mozku, které jsou stimulovány láskou, mohou lékaři a terapeuti lépe porozumět bolesti "nemocných" z lásky.
A co z těchto zjištění vyplývá pro nás? Že si máme užívat úžasných pocitů zamilovanosti, dokud je máme, ne vždy totiž trvají dlouho a ne vždy se ještě v takové intenzitě zopakují. Pozitivní by bylo, kdyby však rozchody a ztráty tak nebolely, ale na druhé straně téměř všechno má svůj význam, i když někdy nás stojí množství utrpení.
Dávno studie ukázaly, že existuje souvislost mezi "zlomeným srdcem" - tedy nemocí lásky a skutečným zdravotním stavem "pacienta" lásky. Na problémy, které vyplývají z nešťastné lásky, již existuje i lék. Obsahuje výtažky z exotických plodů stromů, které rostou na pobřeží slonoviny a jeho název je Griffon simplicifolia.
Tato novinka má pomoci všem, kteří jsou nešťastně zamilovaní, nebo je milovaný člověk opustil, či je zanedbává. Afričané si účinky plodů tohoto stromu pochvalují už celá staletí. Zda je skutečně zázračný, do jaké míry, a zda skutečně každému pomůže v podobné situaci, je sporné.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu