Nezaměstnaný manžel - začátek konce!
Nová studie o souvislosti mezi zaměstnáním manželů a rozvodem naznačuje, že zatímco sociální tlak odrazující ženy od toho, aby pracovaly mimo dům, oslabuje, tlak na manžely, aby byli živiteli rodiny, přetrvává. Podívejme se však na to, jaký má vliv naše a jeho pracovní pozice na rozhodování o rozvodu.
Postavení v práci a rozvod
Výzkum byl navržen tak, aby ukázal, jak ovlivňuje postavení v zaměstnání obou - muže i ženu při rozhodování o ukončení manželství. Podle studie nemá postavení ženy v zaměstnání žádný vliv na pravděpodobnost, že se její manžel rozhodne ukončit manželství. Zaměstnané ženy pravděpodobněji iniciují rozvod než ženy, které nejsou zaměstnány a jsou v domácnosti, ale jen tehdy, když jsou velmi nespokojené s manželstvím.
Nezaměstnaní muži - předzvěst rozvodu?
Mnohem překvapivější však byly výsledky o mužském statusu v zaměstnání. Pro muže, kteří nejsou zaměstnáni, se nejen zvyšuje pravděpodobnost, že jejich manželky iniciují rozvod, ale také je zde vysoká pravděpodobnost, že on nebude ten, kdo se rozhodne odejít. Dokonce i muži, kteří jsou relativně spokojeni v manželství, jsou s větší pravděpodobností opouštění manželkami - pokud nejsou zaměstnáni. Tento objev podle vědců mluví o asymetrické změně v tradičních rolích pohlaví v manželství.
Pracující žena není problém
U mužů, kteří nejsou zaměstnáni - bez ohledu na to, jak jsou spokojeni ve vztahu - je větší pravděpodobnost, že jejich manželka začne rozvodové řízení. Na rozdíl od toho samotná ženská zaměstnanost, respektive nezaměstnanost, nevede k rozvodu ze žádné strany. To znamená, že to, že se ženy rozhodnou chodit do práce, není považováno za porušení normy v manželství. Naopak, zaměstnanost ženy poskytuje finanční zabezpečení, které umožňuje ženě odejít, když vše ostatní selže.
Změna v genderových rolích mužů a žen
Tyto vlivy pravděpodobně pocházejí z větší změny, jak v ženské roli, tak v mužské. Zaměstnanost žen vzrostla a je přijata, nezaměstnanost mužů je pro mnohé ženy nepřijatelná a navíc tu je kulturní nerozhodnost a nedostatek právní podpory pro muže, kteří by chtěli převzít, feminizovaný úkol, jako jsou domácí práce a emocionální podpora. Výzkum bral do úvahy údaje od více než 3600 párů, které se zapojily do tří vln Národního průzkumu rodin a domácností. Jednotlivé vlny tohoto průzkumu byly realizovány v letech 1987 - 1988, 1992 - 1994 a 2001 - 2002.
Nechceme sedět doma
Je logické, že dnešní ženy nechtějí většinou zůstat polovinu života doma (nebo více) a strávit ji vychováváním dětí, ale chtějí se zapojit do pracovních aktivit - a mimo jiné tak výrazně přispět k dobré finanční situaci rodiny.
A kdo zůstane doma?
Jen u minima mužů je tato tendence, ale i ta není ženami velmi podporována. Jistě, v dobách, kdy je dítě malinké, na dva - tři roky se to dá, ale pak už nastupují jiné potřeby a priority - rodičům ve výchově pomáhají školky a oba se mohou věnovat pracovní aktivitě.
Otec v roli matky? Ano, ale jen na jistý čas!