Nová studie poprvé odhalila, že testosteron (u dobrovolníků) negativně ovlivňuje schopnost člověka číst myšlenky jiného člověka a vcítit se do jeho kůže, tedy schopnost empatie.
Kromě toho účinky testosteronu se předpovídají podle markerů prenatálního testosteronu plodu v poměru 2D: 4D. Studie potvrzuje předešlé výzkumy na hlodavcích, které ukázaly, že vystavení testosteronu v raném vývoji mozku organizuje aktivaci samotného hormonu v pozdějším životě. Odborníci navrhli studii, která byla realizována v Utrechtu. Použili test na čtení myšlenek z očí, na jehož základě určili, jak dobrovolníci dokážou odvodit z pohledu očí a výrazu obličeje, co si dotyčný myslí nebo jak se cítí.
Čtení myšlenek je jeden z aspektů empatie, dovednosti, v níž jsou výrazné rozdíly mezi pohlavími, samozřejmě ve prospěch žen. Vědci testovali 16 mladých žen z běžné populace, protože ženy mají v průměru nižší hladinu testosteronu než muži.
Rozhodnutí testovat jen ženy padlo proto, aby tak byla maximalizována možnost vidět snížení jejich úrovně empatie. Porovnávání mužů a žen by z tohoto hlediska nebylo tak rovnocenné a srovnatelné.
Výzkumníci nezjistili jen to, že podání testosteronu vede k významnému zhoršení čtení mysli, ale i to, že tento vliv předpovídá 2D: 4D poměr markeru prenatálního testosteronu. Lidé, kteří byli nejvíce mužní, měli zároveň nejvýraznější snížení schopnosti číst myšlenky. Výzkumníci jsou nadšeni tímto zjištěním, protože naznačuje, že hladina prenatálního testosteronu způsobuje pozdější testosteronové vlivy na mysl. Studie podle vědců zároveň přispívá k poznání toho, jaké malé hormonální rozdíly mohou mít dalekosáhlý dopad na empatii.
Abychom to shrnuli, nová studie přinesla několik důležitých výsledků:
1. Hladina testosteronu má přímý vliv na schopnost číst myšlenky - to nám může vysvětlit, proč ženy obecně dokážou lépe číst lidem myšlenky než muži, kteří mají zpravidla vyšší hladinu testosteronu.
2. Důležitý je i poměr 2D: 4D - marker plodového testosteronu, který předpovídá budoucí účinek. Hladina testosteronu v děloze má dalekosáhlý vliv na pozdější funkce mozku.
3. Studie podporuje nejnovější teorie o autismu - vzhledem k tomu, že lidé s autismem mají potíže při čtení myšlenek.
Jiné studie ukázaly, že hladinu testosteronu vidíme na muži, podobně i na ženě v typických mužských rysech. Jde zejména o výraznou hranatou bradu, svalnaté tělo, výraznější chloupky i na místech, kde je ženy většinou nemívají a další rysy, které připisujeme výhradně mužům. Takže čím výrazněji je dotyčný muž má, tím vyšší hladinu mužského hormonu zpravidla má. Kromě toho jiné studie ukázaly, že muže s vysokou hladinou testosteronu poznáme i podle delšího ukazováčku ve srovnání s prsteníčkem. Pokud vám záleží na empatii ze strany partnera, raději si tedy vyberte méně zarostlého.
Nuž, co dodat na závěr? Snad to, že ne každý muž je bezcitný a najdou se i tací, kteří nám skutečně dokážou číst z očí.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu