Umíte odhadnout, jakou má povahu?

Nová studie ukázala, že během krátkého setkání dokážeme přesněji identifikovat osobnostní rysy těch lidí, kteří jsou atraktivnější. Studie naznačuje (mimo jiné) už dávno předpokládaný fakt, že těm lidem, kteří jsou atraktivnější, věnujeme více pozornosti.

 

Už v minulosti průzkumy ukázaly, že jednotlivci mají tendenci považovat atraktivní lidi za více inteligentní a přátelštější než ostatní. Samozřejmě, toto ne vždy platí.

 

Půlstoletí snah

Podle hlavního autora studie vědci věnovali této problematice značné úsilí a už více než půlstoletí se snaží zjistit, jaké typy lidí umí nejlépe posoudit osobnost jiných, avšak výsledky předchozích studií byly rozporuplné a často si navzájem odporovaly. Tým této studie se rozhodl prozkoumat tuto dlouhodobou otázku trošku z jiné stránky - ne kdo dokáže nejlépe posoudit osobnosti člověka, ale zjistit, zda osobnosti některých lidí jsou lépe vnímány jako skutečnost.

 

Schopnost posuzovat druhé

Cílem nové studie bylo odhalit, zda má přitažlivost jisté osoby vliv na schopnost ostatních rozeznat její osobnostní rysy.

 

Jak na to přišli?

Aby výzkumníci zjistili, co chtěli, rozdělili více než 75 mužů a žen na skupiny po pěti až jedenácti lidech a osoby v těchto kolektivech měly tři minuty navzájem mluvit.

Po každém rozhovoru, respektive interakci - jak to výzkumníci nazývají, partneři v rozhovoru hodnotili fyzickou atraktivitu toho druhého a pět hlavních osobnostních rysů: otevřenost, svědomitost, introverze, neuroticismus a přívětivost. Každá osoba měla také vyhodnotit svou vlastní osobnost.

 

Jak dopadlo srovnání reality a odhadů?

Výzkumníci byli schopni určit přesnost lidského vnímání porovnáváním hodnocení osobnostních rysů účastníků s tím, jak samotní jednotlivci hodnotili své vlastní rysy. Samozřejmě, proti kladné odchylce, která může být způsobena při sebehodnocení snahou popsat se v lepších barvách, výzkumníci podnikli kroky. Když výsledky porovnali, zjistili, že u atraktivnějších lidí sázení dopadala lépe do jejich reálných vlastností, než v případě lidí, kteří byli méně atraktivní. Tam se vyskytly větší odchylky v předpokládaných a reálných osobnostních rysech.

 

Hezcí jsou podle nás i lepšími

Když si myslíme, že Jana je krásná a je také svědomitá a velkorysá, lidé ji vnímají jako ještě svědomitější a velkorysejší, než ve skutečnosti je. Studie ukazuje, že navzdory této zaujatosti lidé odhadnou většinou správně zvláštnosti osobnosti Jany - že je svědomitá a velkorysá, i když jí hodnotí ještě lépe.

 

Proč nás zajímají víc?

Výzkumníci tvrdí, že je to proto, že lidé jsou motivováni mnohými důvody k tomu, aby věnovali atraktivním lidem více pozornosti - může to být zvědavost, romantický zájem, touha po přátelství, kráse, či společenském postavení. Nejen knihy posuzujeme podle jejich obalů, raději si přečteme knihu s krásným obalem než jiné. Účastníci studie se shodli z velké části na atraktivitě členů skupiny, a jak jsme již naznačili, nejlepší byli v identifikaci osobností lidé, které vnímali jako atraktivní, a to bez ohledu na to, zda je za atraktivní považoval i někdo jiný.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus