Ženy volají svým otcům méně frekventovaně právě během těchto vysokoplodných dní, a když jim v té době volá otec, tak jim spíše položí sluchátko," říká profesorka komunikace.
Tato studie zkoumala záznamy mobilních telefonů žen ve věku 18 až 22 let. V průběhu jednoho vyhodnocovacího období zjišťovali datum a trvání hovorů, zejména v souvislosti s dvěma osobami - jejich matkami a otci. Následně zjišťovali, v jakém období plodnosti, tedy menstruačního cyklu se dotyčné ženy právě nacházely. Ženy, které se nacházely ve dnech ovulace, komunikovaly se svým otcem o polovinu méně, než během ostatních dnů. V případě, že jim zavolal otec, mluvily s ním průměrně 1,7 minuty během plodných dnů, oproti 3,4 minuty během dnů mimo ovulaci.
Jelikož výzkumníci neměli přístup k obsahu telefonátů, nejsou schopni říct s jistotou, proč se vyhýbáme telefonování s vlastními otci během ovulace. Tvrdí, že chování žen v komunikaci dcera - otec může být motivováno nevědomým motivem, aby zabránily mužské kontrole a dozoru v době, kdy jsou nejplodnější. Vědci připouštějí, že vysoce plodné ženy by takto mohly jednoduše předcházet a vyhýbat se svým otcům, protože otcové by mohli být příliš blízko na to, aby přivábily potenciální mužské nápadníky. Takže takovým způsobem si vlastně chráníme své možné partnery od otcovy kritiky a jeho zraku vůbec.
Údaje však do jisté míry tuto možnost zpochybňují. Pravděpodobnější je, že tak jako v případě jiných druhů, mají ženy vbudované psychologické mechanismy, které jim pomáhají chránit se před rizikem zplození méně zdravých dětí, jaké se rodí při genetické příbuznosti rodičů.
Prvotní impuls může tedy spočívat v evoluční adaptaci, která takto zabraňuje ničení vlastního rodu. Z minulosti jsou nechvalně známé případy incestu a následků pokrevní soulože. Častá byla například u některých šlechticů, kterým se nejednou následně rodily děti s různými druhy postižení. Vyhýbání se komunikaci s otcem během ovulace má zřejmě prostřednictvím evoluční adaptace zabránit podobným nezdarům a dnes už i trestným stykům.
Ať je to tak či onak, vědci tvrdí, že výsledky jsou v souladu se zjištěními předchozích výzkumů, které byly realizovány na zvířatech během jejich nejplodnějších dnů. Samozřejmě, tyto výzkumy nebyly provedeny na základě telefonické komunikace, ale protože šlo o zvířata, braly v úvahu jejich přirozené způsoby komunikace.
Evoluční biologové zjistili, že ženy u jiných druhů se vyhýbaly sociální interakci s mužským rodem během jejich nejplodnějších dnů. Toto chování bylo dlouho vysvětlováno jako prostředek, kterým se lze vyhnout pošpinění rasy incestu a negativním důsledkům, které jsou s ním spojené. Avšak dokud jsme neprovedli studiu, nikdo nevěděl, že ženy se chovají podle takového vzoru.
Výzkum mimo jiné zjistil, že během ovulace máme tendenci oblékat se atraktivněji, měnit výšku hlasu způsobem, který je vnímán jako atraktivnější pro muže a chovat se tak, abychom prostě přitáhly pozornost potenciálního partnera. Také se ukázalo, že během nejplodnějších dnů nás přitahují nejvíce muži, kteří jsou stavbou těla a chováním mužní, zejména pokud nemáme takového partnera.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu