Zápach z úst může znamenat nejen špatnou ústní hygienu, ale i vážný problém
Mít neustále svěží dech, to je takřka nesplnitelný úkol, na kterém se živí spousta kosmetických a farmaceutických firem. Ale i tak se stává, že se nám občas z úst line hodně nelibá vůně. Jenže ne každý zápach je neškodný a nesignalizuje jen to, že si máme dokonale vyčistit a vypláchnout ústa...
Halitóza
Odborně se zápach z úst nazývá halitóza a trápí až čtvrtinu dospělých lidí. Může být příznakem různých onemocnění, ale i nedostatečné ústní hygieny. Lidský mozek je navíc k zápachu z úst mimořádně tolerantní, takže ho vůbec nemusíte cítit. Pokud ho však cítíte, vadí vám, přestože jste zrovna nedojedli krajíc chleba s česnekovou pomazánkou, tak hledejte příčinu. Obyčejně to není žádná záhada.
Mezizubní kartáček a nit
Čistíte si zuby po každém jídle zubním kartáčkem? Zbytky jídla se však zachycují zejména v prostorách mezi zuby. Kvasit a páchnout začnou již po několika hodinách. Po jídle, zejména po mase, používejte zubní nit nebo mezizubní kartáček, abyste zbytky jídla odstranili. Každý večer si po vyčištění zubů, vyčištění mezizubních prostor, seškrabejte i jazyk. Postačí vám jednou škrabkou na jazyk stáhnout povlak, který se vám tam za celý den usadil. Pach v mezizubním prostoru, kterého se navzdory vytrvalému čištění nemůžete zbavit, může upozorňovat na kaz.
Nedostatek tekutin
Suchá ústa páchnou a lépe se v nich daří bakteriím, které rozkládají zbytky jídla. Ráno začínejte sklenicí vody. Ráno páchne z úst téměř každému, někomu méně, jinému víc. Pokud spíte s otevřenými ústy, zápach je výraznější. Když si kvůli svěžímu dechu dáváte po každém jídle žvýkačku, zadržte! Stejný efekt má vypláchnutí úst čistou vodou. To udělejte i po vypití kávy, čaje, alkoholu nebo sladké limonády či džusu. Pokud málo pijete, ústa vysychají a necítíte to jen vy, ale i všichni kolem vás. Kromě čisté vody si občas dejte i vodu s citronem. Bakterie v ústech se totiž s vitaminem C velmi nemají rády.
Jídelníček
Cibule, pórek, pažitka i česnek obsahují účinnou látku alliin. Ta se při vaření, krájení a pojídání přeměňuje na éterický olej alicin, který velmi intenzivně zapáchá. Trvá přibližně 12 hodin, než z těla nevyprchá. Nezapáchá jen dech, uniká z těla každým tělesným otvorem a každou tekutinou. Nejvýrazněji však bude cítit z úst a potu. Smradlavý dech vám mohou způsobit i ředkvičky, proto si je raději pokrájejte, osolte a nechte odstát alespoň 10 minut. Všemi otvory se vylučuje i alkohol, nepřekryjete ho žvýkačkou ani vyčištěním zubů. Budete muset počkat, než vyprchá.
Máte dietu
Omezili jste sacharidy a váš jídelníček tvoří převážně bílkoviny? Pokud snížíte příjem sacharidů na méně než 100 gramů za den, v těle se spustí ketóza. Je to stav, kdy se spalují tuky namísto cukrů a její součástí je i dech, který páchne po acetonu.
Nemoci, které doprovází zápach z úst
Pokud vám zapáchá z úst může být za tím zubní kaz, kvasinková infekce krku nebo i hnisavá angína. Zde to bolestivě pocítíte. Jsou však onemocnění, která nebolí a také se dají z dechu vyčíst. Jedním z nich je cukrovka, projevuje se acetonovým zápachem. Zápach však může signalizovat onemocnění dutin, trávicího traktu nebo plic.
Syndrom rybího zápachu
Metabolická porucha trimetylaminurie je známá spíše jako syndrom rybího zápachu. Ten se výrazně vylučuje dechem, pak i močí. Postižené bývají převážně ženy. Nemocným chybí enzym trimethylaminooxidáza, který se podílí na metabolizování trimetylamínu. Tato látka se nachází v mnoha potravinách a tělo bez enzymu ji neumí zpracovat a odbourává ji nesprávně. Při tom vzniká zápach. Lékaři se domnívají, že onemocnění ovlivňují ženské hormony, protože zápach se zhoršuje v době menstruace. Zápach ovlivňuje i stres, ale především strava. Vyhýbejte se vejcím, luštěninám, pšeničným klíčkům, mořským rybám a vnitřnostem.
Halitofobie
Opravdu vám smrdí z úst? Není to jen vaše představa? Halitofobie je chorobný strach z toho, že by vám mohlo páchnout z úst. Lidé, kteří touto fobií trpí, mají špičkovou ústní hygienu, přesto je nikdo nepřesvědčí o opaku. Pokud si několikrát denně čistíte zuby, čistíte mezizubní prostory a ústa vypláchujete ústní vodou, zkuste nabrat odvahu a někoho se zeptat, zda zápach opravdu cítí. Pokud se stydíte, oslovte svého praktického lékaře. Pokud zápach zachytí, může vás poslat na vyšetření, které zdroj zápachu odhalí. Když nebude cítit nic, může vám doporučí psychoterapii.