Antibiotika chřipku neléčí
Antibiotika účinkují jen na bakterie, i to ne na všechny. Příliš krátké jsou i na rýmu, chřipku a většinu bolestí hrdla. Užívejte je proto s rozumem.
Znáte to: Od rána vás pronásleduje pulzující bolest hlavy, máte ucpaný nos, škrábe vás v krku. A když konečně přijdete z práce domů, jste příliš unavení na to, abyste se ještě pustili do jakékoliv domácí aktivity. Pokud vám to rodina dovolí, zvládnete se jen uložit se do postele. Soudě podle příznaků a ročního období, zřejmě jste se stali obětí chřipky nebo nachlazení. První, co vám možná v této zoufalé situaci přijde na mysl, je sáhnout po antibiotikách. Patříte opravdu k těm, co si myslí, že jsou to zázračné pilulky a nelze jimi nic zkazit? Budete zřejmě zklamáni, ale není to tak.
Nejsou všemocné
Antibiotika sice působí na mnoho lehkých i závažných infekčních onemocnění, ale ne na všechny. Efektivní účinek mají pouze při léčbě bakteriálních onemocnění, při virových infekcích jsou bezmocné. Při volbě léčby je proto rozhodující, zda nemoc způsobila bakterie nebo virus. Ptáte se, jak je rozlišíme? Nesnadno, často je to problém i pro lékaře. Nám, laikům, musí stačit následující teoretické poznání: Bakterie způsobují převážně angíny, infekce nosních dutin a ran, ušní, kožní a močové infekce. Viry mají zase na svědomí nachlazení, chřipky, většinu bolestí hrdla a kašel. Časté a nesprávné užívání antibiotik navíc způsobuje, že bakterie si na ně vypěstují odolnost.
Začarovaný kruh
První antibiotikum, penicilin, vstoupilo do medicínské praxe v roce 1940. Od té doby vědci vyvinuli přes 150 podobných léčiv, jejichž cílem je zastavit šíření infekčního procesu v organismu. Přestože antibiotika, zejména v minulosti, zachránila nejeden lidský život, jejich působení má i stinnou stránku. V případě, že lék neúčinkuje, lékař pohotově předepsal jiný, efektivnější. Ale šikovné bakterie se velice rychle naučily obejít i nejnovější preparáty. Vznikl začarovaný kruh a potřeba podávat pokaždé silnější antibiotika na stále rezistentnější bakterie. Super odolných bakterií ze dne na den přibývá a s nimi narůstá i počet komplikací souvisejících s léčbou. Ta obvykle vyžaduje delší čas a pacient se stává časovanou bombou, která šíří vysoce odolné bakterie ve svém okolí. To situaci ještě zhoršuje. A navíc, nově vyvinutá účinná antibiotika jsou několikanásobně dražší než běžná, která postačovala k léčbě kdysi.