Kdo z nás by si nepřál zářivě bílý úsměv, který potěší, okouzlí a zvýší sebevědomí?
Zápornou odpověď bychom zřejmě nedostali od nikoho. Po krásných, zdravých a přirozeně bílých zubech toužíme všichni, ale ne každý se s nimi narodí. Na druhé straně, mnozí, kteří se někdy mohli pochlubit zářivým úsměvem, dnes chodí se skloněnou hlavou. Bílý úsměv jim pokazily vlastní zlozvyky - kouření, káva, sladkosti, ale i antibiotika, protizánětlivé ústní vody či některé druhy jídla.
S bílými zuby se někteří narodí, jiní do svého úsměvu pravidelně investují u zubaře, případně si chtějí hezčí úsměv vyrobit doma. Ano, mluvíme o bělení zubů, které však není bezpečné, a tedy ani vhodné pro každého.
Tuto otázku si možná kladete i vy. Proč má někdo krásné bílé zuby od přírody a jiný jen odstíny světlé či šedé barvy? Za vším je genetika. Kvalitu zubů dědíme zpravidla po prarodičích. Pokud vaše babička či dědeček neměli pěkné a zdravé zuby, trpěli zvýšenou kazivostí, abnormalitami tvaru nebo přišli o zuby v raném věku, pravděpodobně půjdete v jejich šlépějích a nic s tím nenaděláte. Můžete si zuby čistit od večera do rána a přes den i stokrát, váš boj bude jen bojem s větrnými mlýny. Na druhé straně jsou případy, kdy se dědičnost u vás neprojeví a přesto, že vaši rodiče či prarodiče měli zuby v hrozném stavu, váš úsměv může být krásnější. Záleží na přírodě, jak se rozhodne, na kterou stranu se přidá.
Tato otázka je zcela na místě, pokud chcete mít hezčí a bělejší zuby, než vám příroda nadělila, existuje několik způsobů bělení zubů, ať už se svěříte do vlastních rukou nebo rukou odborníka. Bělení zubů by v každém případě měla předcházet konzultace s vaším zubním lékařem a podle možností i dentálním hygienikem.
Který způsob bělení je pro vás nejvhodnější? Ti, kteří mají přirozeně hezké bílé zuby, případně je takové měli kdysi, a jejich sklovina je jen zabarvena jídlem či pitím, které konzumují, se mohou spolehnout na mechanické odstranění povlaku bělícími zubními pastami s obsahem abrazivních složek. Je nutno však s nimi zacházet šetrně, protože mohou snadno způsobit rýhy na sklovině nebo poškodit zubní krčky. Šetrnější metodou je tzv. pískování. Funguje tak, že na zuby působí tlak vzduchu, vody a speciálního prášku, díky čemuž se zbarvení mechanicky odstraní. Zákrok trvá přibližně hodinu a není bolestivý, ale naopak může být pro klienta příjemný.
Pro ty ostatní, kteří nemají přirozeně bílé zuby je určena chemická metoda bělení pomocí karbamidu peroxidu. Po aplikaci této látky na chrup se uvolňují oxidy, které pronikají do zubní skloviny a odbarvují ji. Zásah do struktury zubů je spojen s jistými riziky a nepříjemnými průvodními jevy, které se však nemusí vyskytnout u každého.
Může jít o zvýšenou citlivost zubů a občasné bodavé bolesti, které přetrvávají jistý čas po zákroku. I samotné bělení může provázet slabší tupá bolest, kterou je však možné zmírnit speciální zubní pastou. Chemické bělení je však zásah do struktury skloviny a ovlivňuje životnost chrupu, který je tak náchylnější k vytváření plaku a tvorbě zubního kazu. Chemickému bělení se vyhněte, pokud:
• máte méně než 18 let
• jste těhotná
• trpíte zapálenými dásněmi či paradentózou
• máte zvýšenou kazivost zubů
Za krásu si zaplať!
Nejlevnější způsob dosažení bělejšího úsměvu je bělení pomocí bělících zubních past. Tento způsob je však zdlouhavý a nemusí být vůbec efektivní. Levnější pasty jsou méně, dražší více koncentrované a čistit zuby pomocí nich je dlouhodobá záležitost. Pokud chcete dosáhnout výraznějšího efektu, je třeba úplně se zříci sladkostí, kávy a kouření, které nejvíce znečišťují váš chrup. Pokud to nedokážete úplně, je třeba vydržet alespoň měsíc po bělení, jinak nedosáhnete požadovaného účinku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu