Hypnóza může být prostředkem, který nám umožní zpřístupnit kapacitu mozku a využít ji pozitivním způsobem, to znamená, že právě hypnóza může pomoci soustředit naši vnitřní sílu k tomu, kdo ve skutečnosti jsme a co od života chceme. Jednoduše řečeno, pomůže nám zorientovat se v nás samých a lépe zvládnout realizaci našich cílů.
Ačkoliv návštěva hypnotizéra může být jednorázovou záležitostí, její účinek je vyšší při opakovaných "sezeních". Nezbytné je, aby byl hypnotizér vlídný, empatický, důkladně vysvětlil klientovi co se bude dít, povzbudil ho a uklidnil. První sezení je většinou informativní a hypnotizér a klient se na něm seznámí. Následující setkání by měla povzbudit klientovu sugesci, založenou na osobním programování. Hypnotizér začíná otázkami o motivaci a očekáváních subjektu, měl by také odstranit nesprávné představy i obavy.
Zhypnotizovat se údajně dá každý. Výjimkou jsou jen imbecilové a velmi malé děti, protože si hypnózu nedokáží uvědomit. Výzkumy ukázaly, že až 95% lidí je možné do určité míry zhypnotizovat, přibližně 20% dosáhne střední úrovně transu, 10% hloubkové úrovně transu. Zbytek reaguje formou lehkého transu, po opakovaných hypnózách jsou však i tito jedinci schopni dosáhnout hlubší úrovně.
Především aktivovat a rozvíjet to, co už v subjektu je a neovlivní jej zvenku. Je třeba mít na paměti, že hypnóza není spánek, protože když spíme, naše vědomí není aktivní. Jde spíše o stav bezvědomí, během kterého je naše vědomí aktivní prostřednictvím myšlenek. Jedinec během hypnózy zároveň prožívá dokonalý pocit relaxace, při kterém se uvolňují i svaly a nervy. Jedinci, kteří hypnózu podstoupili tvrdí, že tento stav jim navodil nové představy, pocit lehkosti, mnozí cítili osvobození od starostí a problémů, pro jiné byla hypnóza duchovním zážitkem.
Samotná hypnóza neléčí, ale dokáže léčení urychlit. Míra úspěchu závisí na tom, jak silná je víra v uzdravení. Čím hlubší víra, tím lepší výsledky a viditelnější změny. Kromě vyléčení a zlepšení stavu může hypnóza pomoci v mnoha oblastech lidského života. Používá se např. při odstraňování stresu, negativních zážitcích, nespavosti, nechutenství, problémech v sexuálním životě, ale i při potížích s učením a pamětí. Hypnóza se snaží všechny tyto oblasti zkvalitnit a přispět tak k celkové spokojenosti člověka.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu