Hudba a zpívání manter - očista těla i duše a dosažení harmonie

Zkusme si najít denně několik minut, uvolněte se, přestaňme na cokoliv myslet a pokusme se obrátit svou pozornost dovnitř, do sebe a nechme se na chvíli unášet příjemnou hudbou.

 

 

Hudba je skutečně nejjednodušším a zároveň nechemickým lékem proti stresu. Stačí se jen uvolnit a poslouchat. Pozitivně působí na nervový systém i na jednotlivé orgány těla. Nevnímáme ji jen sluchem, ale jako zvukové vibrace ji prociťuje celé naše tělo. Pomocí hudby lze alespoň částečně obnovit pohyblivost a koordinaci svalových pohybů. Hudba zpomaluje srdeční tep, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, povzbuzuje sebevědomí, obnovuje životní sílu, pomáhá při problémech s usínáním.

 

Umění poslouchat

- Je jedním z nejdůležitějších předpokladů našeho životního úspěchu, vnitřní harmonie a štěstí. Teprve když se umíme zastavit a pozorně poslouchat sami sebe, dokážeme naslouchat druhým.

- Znamená mnohem více než jen slyšet. Pokud se naučíme poslouchat, naučíme se i chápat. Začneme lépe rozumět nejen sami sobě, ale i druhým.

- Znamená najít klíč k bráně do nových dimenzí našeho vnímání světa. Pokud budeme pravidelně relaxovat s hudbou, po čase sami pocítíme změnu - budeme vyrovnanější, klidnější, spokojenější a vnímavější.

 

Poslech je mnohem důležitější než myslíme

Samotný poslech není náročný - vždyť naše uši jsou stále otevřené, nemusíme dělat vůbec nic zvláštního - a přece naším velkým problémem je, že nedokážeme naslouchat. Každý zvuk, který slyšíme, okamžitě hodnotíme, zaujímáme k němu nějaký postoj - a to právě není nutné. Pokud umíme poslouchat, nepotřebujeme klasifikovat, nepřipustíme, aby nám naše mysl našeptávala. Zpočátku to pro nás nebude snadné, protože stále nad něčím přemýšlíme, žijeme rychlým tempem, ve stresu a napětí. Po čase pocítíme blahodárně uvolnění a naplnění harmonií. Stačí jednoduše zůstat pozorovatelem a dovolit zvukům, aby přes nás pozvolna přecházely. Budeme se cítit jako po koupeli v moři křišťálových tónů - čistí, svěží, noví. Každý z nás dokáže porozumět skrytému poselství zvuků v podobě hudby. Stačí jen poslouchat - trpělivě, s pokorou a laskavostí.

 

Význam manter

Proč i pro lidi, žijící v západním světě má význam zpívání manter ve staroindickém sanskrtském jazyce? Naše racionální mysl má tendenci stále se zabývat slovy a jejich významem. Pokud zpíváme něco, čemu rozumíme, nutí to naši mysl přemýšlet nad tím, co zpíváme. Když při zpívání opakujeme pořád dokola nějaká slova, jejich význam jakoby se po čase ztratil. Zpíváním manter - opakováním stejných slov, nad významem kterých neuvažujeme, se osvobozujeme od své mysli. Dostáváme se do stavu uvolnění, hluboké relaxace. Zklidňuje se náš dech, snižuje se spotřeba kyslíku organismu, zpomaluje se metabolismus a tep. Všechny pozitivní účinky manter můžeme pocítit sami na sobě, ale třeba trpělivosti a vytrvalosti pro jejich zpívání. Když Tibeťan dostane od svého učitele mantru, zpívá ji 108krát třikrát denně 49 dní po sobě. A když se na 42. den splete, začne od začátku. Ale pak to funguje! Každá mantra má svůj účel, pro který ji zpíváme.

 

Co se děje v našem těle a mysli, když zpíváme mantru?

- Uvolňujeme hlasivky a s nimi i emocionální bloky; tím, že mantru zpíváme dlouhé minuty, uvolnění je skutečně hluboké

- Zpívání je jedním z nejúčinnějších dýchacích cvičení - zvyšujeme vitální kapacitu plic a zefektivňuje práci s dechem, zlepšujeme okysličení mozku a celého těla

- Při zpívání probíhá akustická (vibrační) masáž čelních a lebečních dutin a kostí a také masáž spodních částí mozku

- Nastává dokonalá relaxace - zpomaluje až zastavuje neustálý tok myšlenek (člověk sice zpívá jakási slova, ale protože přesně neví, co znamenají, není připoután k jejich významu

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus