Hypnóza - jaká jsou její stádia, průběh a účinek?
Nyní se dozvíte o jednotlivých stadií - stupních hypnózy, jejich průběhu a účinku. Hypnóza je proces, který probíhá v několika fázích a jestliže se chystáte podstoupit ji i vy, měli byste o nich vědět co nejvíc.
Hypnóza má až 6 stupňů. Začíná hypnoidálním stupněm , během kterého hypnotizovaný subjekt pociťuje ospalost a mírnou letargii, pokračuje lehkou hypnózou , během níž svalstvo i mysl reagují sugestivně, oči jsou již převrácené a ramena úplně ztuhlá. Třetí fází je střední hypnóza , kdy se již jedinec nachází v hluboké relaxaci a reaguje pouze na pokyny hypnotizéra - sám nevstane ani nepromluví. Čtvrtou fází je hluboká hypnóza . Jedinec si po probuzení nepamatuje už nic, co se dělo během hypnózy. Sugescí lze vyvolat i znecitlivění nebo zvýšenou smyslovou vnímavost. Předposlední fází je somnabulizmus . Jde o fázi, v níž subjekt prožívá pozitivní halucinace, vrací se do dětství, respektive nastává progrese k budoucím událostem. Poslední fází hypnóza je hluboký somnabulizmus , během kterého je subjekt schopen i negativních halucinací - odstranění zaznamenané informace. Všechny podněty jsou prováděny jako rozkazy.
První tři stupně jsou mensické, což znamená, že subjekt si pamatuje všechno, co se dělo během hypnózy, často jde o popírání hypnózy. Další tři fáze jsou somnabulizmické, čili subjekt si nepamatuje proces hypnózy. Třeba říci, že ne každý jedinec dosáhne všechny tyto fáze hned napoprvé. Část jedinců se přesune z jedné fáze do druhé naprosto plynule a přirozeně, jiní dosáhnou všech fází až během dalších schůzek, kdy se jeho psychika úplně uvolní a přijme hypnózu jako poznání sebe sama.
Jednotlivá stadia hypnózy jsou užitečná při korekci chování, např. při trestných činech či negativních zážitcích. V 80% se používají při modifikaci chování - odstraňování zlozvyků, léčba zdravotních potíží.
V souvislosti s jednotlivými fázemi třeba zmínit i klasifikaci mozkových vln, tedy vln, které vysílá mozek. Nejnovější americké výzkumy dokázaly, že mozek má schopnost měnit své vibrace a tím ovlivňovat nejen naše chování, ale i nekontrolovatelné funkce vnitřních orgánů.
"Mozkové vlny dělíme na čtyři druhy, a to beta, alfa, theta a delta vlny."
Je zajímavé, že většinu bdění strávíme v beta vlnách, které jsou považovány za plné napětí a námahy, kdy mysl reaguje na smyslové vjemy. Stav alfa přináší fyzickou relaxaci, ale i zvýšenou kreativitu. Hladina stresu klesá, subjekt se dostává do stavu meditace. Třetí fáze je vlastně vstupní branou do říše spánku. Tuto fázi zažívá každý z nás během buzení i usínání. Dobrý hypnotizér dokáže tuto hladinu udržet déle a tak dělat korektury v lidské psychice. Během delta vln dochází k hlubokému spánku, kdy nejen sníme, ale třídíme svůj mentální a fyzický aparát. Je to proces regenerace a obnovy buněk. Mnozí jedinci mají zájem dát se zhypnotizovat, mají však strach, a to buď z průběhu hypnózy nebo z probouzení. Úkolem hypnotizéra je takové jedince uklidnit a podrobně jim celý proces vysvětlit. Pokud se subjekt dostane jen do prvních tří fází, probuzení je rychlé, obyčejně stačí pomalejší počítání do tří. U jedinců, kteří se dostali do stavu hluboké hypnózy a nechtějí se probudit, obvykle zabírá poklepání konečky prstů nebo lusknutí prsty, případně zvýšení hlasu hypnotizéra.
V některých případech se při hypnóze používají narkotika, která se jedinci podávají přímo do žíly. Dávkování je různé, ale i zde platí, že čím méně, tím lépe. Narkotika se používají zejména na navození stavu hypnózy u klientů, kteří s tím mají problém, nebo při uvolnění organismu a připravování se na samotný akt zhypnotizování. Nejde však o nic nebezpečného a ne vždy se podávání narkotik použije. Jsou subjekty, které na navození stavu hypnózy žádná narkotika nepotřebují.
Chci se dostat do "jiné" hladiny, jak na to?
Jedinec, který se chce dát zhypnotizovat, ale tak, aby měla hypnóza svůj význam, by se měl především ujistit, že to opravdu chce, nastudovat si o hypnóze co nejvíce, uvolnit se a nechat se unášet mozkovými vlnami tam, kam ho zavést chtějí