Jak je pohyb pro nás důležitý?

Trend dnešního člověka je, že buď je v práci do úmoru, pak přijde domů, sbodne co dům dá, pustí telku, usne na pohovce, odbelhá se do postele a druhý den se scénář opakuje. Nebo, pokud i nemáme hektické zaměstnání, máme volné odpoledne, tak ho většina z nás stráví před televizorem, jakmile má volnou chvíli.

A když přijdou nemoci a obezita, vymlouváme se na nedostatek času a zdravotní problémy řešíme pomocí lékaře a tabletek. Přitom mnohým neduhům můžeme předejít úplně obyčejným pohybem. A dokonce i ušetříme čas. Vždyť vysedávání v čekárnách u lékařů je časově náročné, zameškáváme práci a pak méně vyděláme.

Pohybu se můžeme věnovat ve volném čase, ale některé formy se dají aplikovat dokonce v práci. Například takové vtahování břicha je velmi účinné na břišní svaly a nikdo ani neví, že cvičíte. Protáhnout hlavu můžete i na toaletě, přenášení váhy z jedné nohy na druhou posiluje lýtka a přitom udělá hodně práce. Samozřejmě, nedá se to srovnat s klasickým pravidelným cvičením, ke kterému také potřebujete klid a soustředění se.

Pravidelnost

Pravidelné cvičení nám pomůže vymanit se z pohodlnosti a pasivity. Pravidelným cvičením na sobě časem uvidíme výsledky, které nám žádná dieta nepřinese. Kromě pěkné a pevné postavy se cvičení podepisuje i na psychice člověka. Při cvičení se vyplavují endorfiny, které v dnešní době věru často potřebujeme. Pohyb nám změní i myšlení, často k pohybu postupně sami přidáme relax a zdravější stravování. Jdou jaksi ruku v ruce spolu. Pohyb a pravidelné cvičení je účinnou prevencí pro zdravou páteř a léčbou pro bolavou, ztuhlou a neohebnou páteř.

Přínos cvičení

- Podporuje srdeční činnost - srdeční sval sílí a zvyšuje výkon

- Normalizuje krevní tlak - snižuje vysoký krevní tlak a nízký vrací na normál

- Zlepšuje schopnost krve přenášet kyslík a prokrvení celého těla

- Podporuje krevní oběh - zlepšuje metabolickou přeměnu

- Stimuluje hluboké břišní dýchání - zlepšuje činnost plic a okysličení celého těla

- Uvolňuje napětí - svalové i emocionální

- Podporuje trávení a činnost střev

- Posiluje svaly, kosti a vazivo - prevence před osteoporózou

- Redukuje nadváhu, zlepšuje postavu

- Zvyšuje vytrvalost - vynikající prostředek proti únavě

Zásady při cvičení

Správné dýchání, uvolněnost, soustředěnost - na jednotlivých cvicích se naučíte sladit pohyb s dechem, vnímat pocity těla, provádět pohyby uvolněně, nenásilně, soustředit na ně pozornost. Takto dokážete procítit všechna slabá místa na těle, ztuhlé svaly, klouby.

Trpělivost - výsledky se dostavují velmi pomalu, trvá i několik měsíců, dokud se váš zdravotní stav nezlepší, jsme pružnější, klidnější a vyrovnanější. Co se týče délky cvičení, začněte s kratším cvičením, asi 20-30 minut, ale každý den. Příjemné pocity při cvičení způsobí, že časem ho prodloužíte až na hodinu. Kromě toho si cviky obměňujte, vyhledávejte stále nějaké nové, aby se cvičení pro vás nestalo nudným. Navíc svaly mají tendenci si na cvik zvyknout a ten se pak stane málo účinným, musíte jej buď změnit nebo zvýšit počet opakování.

Sestavu cvičení si zvolte tak, abyste procvičili celé tělo, každou svalovou skupinu. Začněte nejdříve dýchacími cvičeními, které vám uklidní mysl a připraví vás na cvičení. Pak je třeba tělo rozehřát zahřívacími cviky, a pak můžete začít. Je dobré se na začátku poradit v nějakém fitnesscentru, kde vám mohou sestavu i vymyslet na tělo dle vašeho zdravotního stavu.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus