Stačí, pokud vejdete z rozpálené ulice v tenkých šatech, tričku nebo šortkách do klimatizovaného obchodu a po chvíli vámi začne třást zima. A je dost pravděpodobné, že to pokračuje rozbolením hlavy, kašlem, dostanete rýmu, rozbolí vás páteř. To vše jsou následky nachlazení. Příznaky mohou být různé, závisí na člověku, jeho citlivosti, věku, imunitním systému či chronických onemocnění, kterými trpí. Každý z nás je jiný a klimatizace jen jedna, chce to velkou toleranci a odpovědnost ze strany zaměstnavatelů a správců budov, aby byli všichni spokojeni.
Pokud v létě onemocníme, málokdy to dáváme do souvislosti s klimatizací. Zejména pokud patříme mezi lidi, kteří zdánlivě nemají problém s chladem. Ale je dokázáno, že v posledních letech nastal asi 50% nárůst onemocnění dýchacích cest, které jsou spíše typické pro podzimní období. Dokázalo se v laboratořích, že bakterie a viry pocházely z klimatizačního zařízení, které se pravidelně nečistilo. Takže nevýhodou klimatizace je, že se jí může šířit množství choroboplodných zárodků po celé budově jako po dopravním prostředku. Stačí, že je infikován jeden člověk a může nakazit kolegu na opačném konci budovy. Pokud člověk opakovaně onemocní, může se z toho časem vyvinout průduškové astma - celoživotní problém. Škála onemocnění je však mnohem širší - záněty ucha, močových cest, vaječníků, nosních dutin, spojivek, bolesti páteře, kloubů, zubů, ztuhlá šíje atd.
Mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění patří bolesti hlavy, krku, nachlazení, oslabení organismu, poruchy imunity. Při dlouhodobějším užívání klimatizace máme příznaky, jako když na nás jde nemoc, tedy pociťujeme únavu, malátnost. Je to reakce na nepřirozené změny teploty. Příliš nízká teplota v interiéru přináší pocit osvěžení, ale přechod do vnějšího horkého prostředí může znamenat riziko pro zdraví.
Rozumný rozdíl teplot mezi vnějším prostředím a vnitřním je maximálně cca 5C. Při takovém rozdílu teplot byste neměli trpět některými z následků prudkých teplotních výkyvů. Totéž platí pro klimatizaci v autě. I když byste se cítili příjemně při 20 C, pokud je venku 30C, měli byste teplotu v autě tomu přizpůsobit. Jinak při vystoupení z auta budete mít pocit, jako byste dostali úder do hlavy. A to bude jen začátek.
Výrobci klimatizačních zařízení argumentují, že klimatizační filtry vzduch čistí a zabraňují tvorbě plísní a virů. Odpůrci zase tvrdí, že klimatizace tyto neplechy rozviřuje a rozšiřuje. Jaká je skutečnost? Klimatizaci můžeme definovat jako proces úpravy teploty, vlhkosti, čistoty a distribuce vzduchu. Princip fungování klimatizačního zařízení spočívá v tom, že nasává vzduch z vnějšího prostředí, který se dále filtruje a podle potřeby ohřívá nebo ochlazuje, případně vysušuje nebo zvlhčuje a pak se rozvádí. Moderní zařízení mají různé filtry, které při správné údržbě pomohou dosáhnout v klimatizovaném prostoru zdravé a kvalitní klima. Aby nedocházelo ke vzniku zdravotních problémů, je třeba ji udržovat v čistotě. Pokud klimatizace nefunguje správně, je to jednoznačně selhání lidského faktoru. Klimatizační jednotku je třeba pravidelně kontrolovat a starat se o pravidelné čištění a výměnu filtrů. Při nedostatečné údržbě se přístroje na úpravu vzduchu mohou stát matkami plísní a bakterií. Mikroorganismy se mohou kumulovat v potrubí vzduchotechniky, na filtrech čistících zařízení, v nádržkách zvlhčovačů a při vhodných podmínkách se mohou rozmnožovat. Z mikroorganismů jsou bakterie a mikroskopické vláknité houby - plísně - uváděny jako významné alergeny. Lidé, kteří jsou alergičtí na plísně, mohou trpět rýmou, vyrážkami, ekzémy, astma.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu