Jak pečovat o dětský chrup?
I když je dětský chrup pouze dočasný a později jej vystřídá chrup trvalý, vyžaduje náležitou péči.
To, jak se staráme o tzv. mléčné zuby v dětství, se později může odrazit na trvalém chrupu. Pokud nenabudeme právě v dětství správných návyků jak se o zuby starat, vzniklé problémy nám mohou pořádně zkomplikovat život. Dítě musí tyto návyky odpozorovat od svých rodičů, kteří mají být vzorem ve všem a ukázat mu i to, jak se starat o své zdraví a tedy předcházet zubnímu kazu a ostatním zubním onemocněním.
Kompletní dětský chrup je tvořen 20 zoubky - špičáky, řezáky a stoličkami. První zoubky se obvykle prořezávají zhruba od 6. do 30. měsíce věku dítěte. Prořezávání zubů může být pro dítě nepříjemné a někdy i bolestivé, často spojené s nadměrným sliněním, otokem dásní, či dokonce horečkou. V těchto případech zubní lékaři doporučují gumová kousátka, u nichž je dobré, před použitím je uchovávat v ledničce. Děťátku se tak uleví od bolesti a horečky a pocity svědění ukojí kousáním do tohoto kousátka.
Vliv na kvalitu dětského chrupu má i stravování matky v těhotenství. Důležitý je dostatečný přísun vitamínů, zejména vápníku a fluoru, které jsou významnými stavebními prvky zubů a kromě zubních past se nacházejí také v mléce a mléčných výrobcích, kvalitním čaji a mořských plodech. Pro zdravý chrup je také důležité kojení, protože se tak dítěti dostává vápníku a ostatních potřebných živin.
Pro silné a zdravé zuby je důležitá každodenní péče a dokonalá ústní hygiena. Už první zoubky je třeba mýt, a to krouživými pohyby měkkým zubním kartáčkem, u nejmenších dětí navlhčenou vatovou tyčinkou.
Na to, aby si děti dokázaly samy vyčistit chrup je nutná instruktáž stomatologa či dentální hygienistky a také rodičů. Do tří let bude dítě při čištění zoubků vaši pomoc rozhodně potřebovat. Zuby je třeba mýt alespoň 2krát denně, ráno a večer, nejlépe však po každém jídle. Pokud není možnost umýt si zuby, je dobré žvýkat žvýkačku bez cukru nebo si ústní dutinu vypláchnout ústní vodou, případně čistou vodou, která je mimochodem nejdostupnějším zdrojem fluoru.
Chyby, kterých je třeba se vyvarovat!
• čaj a mléko určené pro dítě nikdy nesladit
• nenamáčet do medu dětský dudlík ani jej nevkládat do svých úst
• nenaučit dítě usínat při kojení
• dlouhodobé a časté pití přes dudlík zubům škodí
• vyvarovat se sladkostem, zejména ve večerních hodinách
• po konzumaci ovoce vyčistit zuby (nejnebezpečnějším ovocem pro zuby je banán)
• jablka obsahují kyselinu a nemají čistící charakter
• dítě ukládat spát až po vyčištění zubů a během noci mu nedávat slazené nápoje
Co nejvíce škodí dětským zubům:
• bonbóny, čokoláda, sušenky, dorty a zákusky
• ovoce
• slazené nápoje, džusy s vysokým obsahem cukru, sladké mléko, slazený čaj