Jak pečovat o intimní zdraví ženy?

Nejčastější příčinou návštěvy žen v gynekologické ordinaci je zánět pochvy doprovázený vaginálním výtokem (vaginální fluor). 

 

Za normálních okolností je pochva osídlena neškodným spektrem mikroorganismů. Odborníci se dnes shodují na tom, že rovnovážný stav mikrobiálního osídlení je výsledkem vzájemného vztahu obranyschopnosti organismu ženy a aktivity samotných mikroorganismů. K rovnováze poševního prostředí přispívá především Doderleinov Lactobacillus acidophillus vaginalis, který podporuje přirozený obranný mechanismus pochvy svým podílem na produkci kyseliny mléčné. Díky její přítomnosti je pH pochvy kyselé (3,8-4,5).

 

V současné době existuje mnoho faktorů, které mohou zásadním způsobem negativně ovlivnit vaginální mikroflóru. K narušení mikrobiální rovnováhy vedou změny v hormonálních poměrech organismu související s věkem, výživou, hygienické návyky (nadměrná spotřeba neověřených prostředků intimní hygieny, snížená prevence nákazy při používání hygienicky nevyhovujících toalet), koupání se na hygienicky závadných koupalištích, sexuální aktivita, počet sexuálních partnerů, způsob antikoncepce, hormonální a imunitní stav organismu, lokální a celkové užívání léků (antibiotika, hormony), přítomnost sexuálně přenosných mikroorganismů, patologické změny na čípku dělohy a mnoho dalších, dosud nezjištěných faktorů ovlivňujících život ženy. Zásahy člověka do životního prostředí změnily stejně biologické vlastnosti mikroorganismů, které ho obklopují. Porucha rovnováhy vaginálního prostředí pak často vede k zánětu pochvy.

 

Při zánětu žena zjistí zarudnutí a pociťuje svědění, někdy i pálení v pochvě a v oblasti zevních rodidel. Tyto první příznaky, které neustupují ani při pečlivé intimní hygieně, jsou většinou doprovázeny mohutnějším a nepříjemným výtokem. Lékař v gynekologické ordinaci stanoví přesnou diagnózu na základě mikroskopického vyšetření a výsledku stěru, který pošle na kultivační vyšetření. Na probíhající zánět upozorní přítomnost zvýšeného množství bílých krvinek. V 90% případy jsou v nálezu postiženy bakterie, bičíkovec Trichomonas vaginalis nebo kvasinky rodu Candida. Při léčbě se uplatňuje zvýšená hygiena, dočasná pohlavní zdrženlivost a zavádění vaginálních tablet, čípků nebo krémů, které lékař předepíše podle výsledku vyšetření. Často je nutné léčit oba sexuální partnery současně, protože neléčený partner může být zdrojem opakované infekce.

 

Nedoceněným ale o to důležitějším opatřením zdravého životního stylu je prevence vzniku zánětu pochvy. Dá se říci, že je plně v rukou ženy. Spočívá v pravidelných gynekologických prohlídkách, dodržování zásad racionální výživy, v přiměřeném užívání zdravotně nezávadných prostředků intimní hygieny, opatrnosti na veřejných toaletách, koupání se jen na hygienicky kontrolovaných koupalištích a partnerská věrnost.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články