Posedávání na rozkvetlé louce je romantické a po dlouhé túře přijde vhod odpočinout si v měkké trávě někde pod stromem. Než si sednete, uvědomte si, že klíšťatům chystáte hostinu a vy jste hlavní chod na jejich stole. Do trávy si raději rozprostřete světlou deku a sedněte si na ni. Světlá barva zaručí, že si rychleji všimnete blížícího se vetřelce.
Na našem trhu je stále více repelentních přípravků ve sprejích i v krémech. Některé si nemusíte aplikovat přímo na pokožku, stačí nimi postříkat vlasy a oblečení. Nezapomínejte, že repelent třeba použít během dne častěji, neboť jeho účinek vyprchává. Pokud pracujete ve volné přírodě a s klíšťaty přicházíte do styku často, postříkejte si pracovní oděv speciálním přípravkem k tomu určeným, který má dlouhodobý účinek. Seženete ho v každé větší drogerii.
Pokud se prodíráte vysokou trávou, měli byste mít dlouhé kalhoty. Nejlépe uděláte, pokud budou světlé a jejich konce strčíte do ponožek. Klíště se hůře dostane k vašemu tělu a na bledém oděvu si ho rychleji všimnete. Často mu stačí i malý kousek odhalené kůže, aby se dal "pozvat na dezert". Vhodné jsou i pokrývky hlavy, kšiltovky a kloboučky.
Dávejte si pozor i při hlazení čtyřnohého miláčka. Běhají celé dny po trávě a klíště se na nich snadno přichytí. Pak se o vás otře a vy si můžete lámat hlavu, jak se k vám nežádoucí parazit dostal. Nezapomeňte, že i vaše domácí zvířata ohrožují klíšťata stejně jako vás. V prodeji jsou spreje a speciální napuštěné obojky pro zvířata proti klíšťatům a i ty levnější jsou velmi účinné.
Po návratu z přírody domů vyprašte všechno oblečení, které jste měli na sobě. V oděvu dokáže klíště přežít i několik dní. Zkontrolujte kapsy i každý záhyb na oblečení. Pokud jste si cestou vyhrnuli rukávy, prohlédněte i ty. Někdy se klíště zavrtá i do oblečení, ale pinzetou ho snadno odstraníte. Nejjistější je všechno oblečení vyprat v pračce.
Důsledná prohlídka těla je velmi dobrá zbraň proti nebezpečnému klíštěti. Lze jej zachytit, jak si teprve hledá místečko, nebo ho již objevíte "hodovat". Zkontrolujte si zejména místa, která má zvlášť rádo, jako je podpaží, slabiny, místa pod prsy, oblasti pod koleny a za ušima. Vyčešte si vlasy nad vanou hřebenem s hustými zoubky. Pro jistotu někoho poproste, aby vám zkontroloval pokožku hlavy. Praktickým řešením je osprchovat se a vydrhnout se přitom napěněnou houbičkou. Líp si tak všimnete každého černého hosta, slabě přisátého zároveň spláchnete.
Určitě jste i vy slyšeli, že klíště máte vytočit podle hodinových ručiček nebo naopak. Nedělejte to! Nepotírejte ho mastí ani krémem, nic na něj nestříkejte. Když se začne dusit, může vám do krve vyvrhnout celý obsah žaludku a nakazit vás. Jednoduše ho uchopte pinzetou a kývavým pohybem odstraňte. Místo si vydezinfikujte. Pokuste se ho nerozmáčknout a nechytejte ho prsty. Pokud se bojíte, že byste mu mohli při vytahování odtrhnout tělo od hlavy, raději vyhledejte lékařskou pomoc. Nezapomínejte však, že čím dříve klíště vyndáte, tím lépe.
Klíště šíří několik závažných infekčních onemocnění. Nejznámější jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Proti první se můžete dát očkovat, před druhou vás neuchrání nic. Případně pouze rychlost, jakou klíště objevíte a vyndáte. Pozorně si prohlédněte místo, kam se příživník přisál, a sledujte, zda se nevytvořil červený flek nebo kroužek. Pokud několik dní po vytažení klíštěte budete mít příznaky podobné chřipce, ihned vyhledejte lékaře. Udělá vám krevní testy a uklidní vás, případně nasadí antibiotika.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu