Jak správně řešit konflikt?

Některých chyb, kterých se lidé dopouštějí při řešení obyčejných věcí v životě jste si určitě vědomi i vy. Tak například vytahování starých křivd z minulosti při hádce s manželkou je vždy dobrý tah, jak ji pořádně vytočit. Ale může to být samozřejmě i naopak. I vy můžete být obětí podobných praktik.

Konflikt je situace, kdy dvě nebo více osob spolu nesouhlasí, například když manželé jsou přesvědčeni, že jejich osobní potřeby se rozcházejí. V důvěrných vztazích je konflikt nezbytný, protože žádná dvojice, která žije spolu, se nemůže  vždy a ve všem shodnout. A proto je třeba naučit se ho zvládat tak, aby nezpůsobil kromě hádky a nedorozumění i další problémy.

Jeho správné řešení je často znemožněno silnými emocemi, které jej provázejí. Sami víte, jak je obtížné dávat si pozor na to, co říkáte, když jste naštvaní. Správné řešení však značí alespoň se pokusit o změnu, například, že byste se měli vyvarovat vytahování minulosti a starých "hříchů". Je to jedno z pravidel, které by se měly dodržovat v konstruktivní hádce.

Pravidla, která byste měli při konfliktu dodržet:

V rámci sporu řešte jen jeden problém . Žádná jiná témata by neměla být předložena.
Vyhněte se kritizujícím výrokům. Tím, že ve sporu používáte poroučení, vyhrožování, urážení, může sloužit nakonec ve váš neprospěch.
Není dovoleno zevšeobecňovat. Dávejte si pozor na slova "nikdy" a "vždy". Tyto výrazy nejsou způsobilé, protože lidské chování je zřídkakdy takové stále.
Nereagujte výbušně. Není dobré přehnaně reagovat na situace.
Neodmítejte a nepřerušujte rozhovor. Jediné, co tím dosáhnete je zostření konfliktu a nikoliv jeho řešení.
Nevybíjejte si vztek na někom, kdo za to nemůže. Mohlo by vás to později mrzet.
Nedávejte údery pod pás. Útočení na citlivá místa není efektivní a způsobuje prohloubení hněvu nebo smutku na opačné straně.
Neukládejte do paměti. Souvisí s předchozím, snažte se nepamatovat si to špatné, ale jen pozitivní zážitky.
Je normální, pokud se vám vždy nepodaří řídit se těmito pravidly, člověk prostě zapomene nebo je unavený, ale to neznamená, že by se každý neměl alespoň snažit. Součástí správné komunikace je hlavně poslech opačné strany a snažení se o porozumění. O to se můžeme pokusit i v běžné komunikaci, může to zlepšit vztahy okolo. Stačí se jen soustředit na ostatní a věnovat jim více pozornosti, což se dá nacvičit. Například:
• Poslouchejte JAK je něco řečeno, tón hlasu a rytmus
• Sledujte neverbální projevy jako jsou - postoj, oční kontakt, gestikulace, výraz tváře atd.
• Snažte se uvědomovat si a ovládat své emoce, protože mohou překážet při soustředění
• přikyvováním, mluvením "ano", "ehm - hm" dávejte druhému najevo, že ho pozorně posloucháte
• Zkuste rozvíjet rozhovor pomocí vět jako „zajímá mě co říkáš.", "chtěl /a/  by sis o tom promluvit?"

Tyto rady se nemusí využívat pouze v partnerském vztahu. Rozumný vedoucí takovým přístupem dokáže motivovat své podřízené k lepším výkonům, aniž by působil direktivně a nadřazeně.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus