Jak zvládat stres bez stresu?

Bolesti hlavy, očí, náchylnost na všechny možné choroby, neustálá únava. Cítíte se vyčerpaně, nic vás nebaví, navíc se neumíte donutit k činnosti. Vaše tělo jednoduše nespolupracuje .. přemýšleli jste, že příčinou tohoto všeho může být stres? Skrývá se za tělesné příznaky a znemožňuje normálně fungovat.

Utrápení lidé a lidé s vysokou mírou stresu jsou mnohem náchylnější onemocnět, takže je nutné vymyslet způsoby posílení jejich imunitního systému. Léky na stres bohužel zatím nikdo nevymyslel. Někdy stačí přeorganizovat si způsob života, popřípadě relaxace, meditace, jóga, nebo i obyčejná procházka s přítelem, s pejskem.

Stres, napětí a starosti způsobují, že se stresový enzym objeví v krvi, což oslabuje imunitní systém. U osob žijících za takových podmínek mohou po čase podlomit zdraví určité psychosomatické problémy, jako žaludeční vředy, nespavost, migrenózní bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, alergie apod. A když to takhle pokračuje dál, mohou se objevit i další onemocnění jako cukrovka, glaukom, artritida případně až krvácení do mozku. Než se nadějeme, osoba odchází před svým 50-tým rokem života.

Podle odborníků za to může hormon zvaný neuropeptid Y (NPY), uvolňovaný při stresu a trápení, může oslabit náš imunitní systém až do té míry, že v těle propukne nemoc - od rýmy přes chřipku až po depresi. Do souvislosti se stresem jsou nejčastěji dávány kardiovaskulární poruchy, migréna, snížená imunita, střevní potíže, vředová choroba žaludku, bolesti zad, onkologická onemocnění, duševní choroby. Chronický stres může zcela vyčerpat energii a vést k depresi, nespavosti, chronické únavě, pocitu bezmoci a beznaděje, úzkosti, poruchám pozornosti i paměti.

Bolesti zubů bez zjevné příčiny může mít také na svědomí stres

Bolavá záda jsou také mnohdy způsobena stresem. Dlouhodobě napjaté svalstvo a křečovité držení těla kvůli stresu se projeví především bolestí v této oblasti.  Každé posmrkávání vyústí u vás ve chřipkovou infekci? To vás imunitní systém varuje, že nezvládáte nároky, které na sebe kladete. Stres stejně tak snižuje účinek léků a očkování.

I změny hmotnosti má na svědomí právě stres. Signály těla třeba poslouchat. Pokud vás často bolí hlava, páteř, oči ... zkuste si poznačit, ve kterých situacích to nastává. Musíme se naučit brát vážně výzvy a reakce svého těla, trénovat se proti stresovým faktorům. Předejdeme problémům, zácpě, která je také způsobena právě stresem.

Místo odpočinku při televizoru, který nám také dodává stres do života, vědomě či nevědomě, upřednostněte procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu, pozorování západu slunce a jiných krás kolem nás, vnese do našeho života harmonii a rovnováhu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus