Jaké nepříjemnosti nás mohou čekat v létě?

Léto je pro mnohé z nás nejoblíbenější část roku, ale přináší kromě radosti i starosti. Nemáme teď na mysli finanční obtíže, kdy by srdce šlo někam, a rozpočet dovolí jinam (nebo i nikam), ale zejména zdravotní. A tyto nám mohou dovolenou řádně znepříjemnit, zejména pokud jste někde dál od domova. Proto si je třeba dát na jisté věci pozor, abyste nemuseli pak konstatovat, že to byla škoda času i peněz.

Slzení očí

Slza je obranný a ochranný produkt oka. Je důležitá, a to nejen při emočním přetlaku, když je slzení prospěšné pro duši. Nadměrné slzení očí může mít různé příčiny. Pokud nejste alergik, možná pracujete v noci a slzení vás trápí celý den. V takovém případě byste měli nosit sluneční brýle. Když vám oči slzí po koupání v bazénu, může to být chlorovanou vodou. Tehdy stačí výplach borovou vodou nebo oční kapky. Pokud máte po pobytu ve vodě hnisavý výtok z očí, zaschlý sekret ráno po probuzení v očích, světloplachost, svědění, pocit cizího tělesa v oku, pocit tlaku, zhoršené vidění a bolest, pravděpodobně máte bakteriální zánět spojivek. Okamžitě navštivte očního lékaře. Jsou nezbytné oční kapky na den a antibiotická mast na noc. Nechte oči na pokoji, nepracujte s počítačem, nedívejte se na televizi, vyhýbejte se větru a noste brýle.

Plíseň na nohou

Statistiky ukazují, že mykotickou infekci nohou dostane během života téměř každý člověk. Nejčastěji na nás útočí při chůzi naboso ve společných sprchách, bazénech, na koupalištích, v saunách, hotelových pokojích či fitness centrech. Ale můžeme ji dostat i ze stálého nošení syntetické obuvi či ze zpocených nohou v uzavřených botách. Příznakem infekce, kterou vyvolávají houby, plísně a kvasinky, je svědění a pálení mezi prsty, odlupování kůže a její praskání. Pokud postižený používá stejný ručník na nohy i na ostatní části těla, může si infekci roznést po celém těle.

Můžete tomu předejít tím, že budete udržovat vaše nohy stále čisté a suché, to se týká i prostoru mezi prsty, na který se často při utírání zapomíná. Noste pohodlnou obuv, prodyšnou a z přírodních materiálů. Nepůjčujte svůj ručník, ponožky či boty jiným lidem. Na veřejných koupalištích a ve sprchách nechoďte bosýma nohama.

Teplotní šok

Určitě máte rádi, když se před letním horkem můžete skrýt v klimatizované místnosti. Klimatizace je sice geniální vynález, ale kdo s ní neumí správně zacházet, může si velmi škodit. Prudké výkyvy teploty jsou pro organismus velkým šokem, zatěžují ho a oslabují imunitní systém. Intenzivní proudění chladného vzduchu se může podepsat pod bolesti v krku, kašli, rýmě, zvětšené uzlině, zánětu močového měchýře či nachlazení páteře a svalů, které pak nesmírně bolí. Kromě toho dehydruje pleť a přispívá ke vzniku suchých očí. Negativní důsledky užívání klimatizace se mohou ukázat i po letech.

Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl přesáhnout 5-70 stupňů. Klimatizace by neměla běžet stále, max. 1-2 hodiny. Dbejte, aby vzduch nefoukal  přímo na vás, ale aby šel mimo vás. Vlhkost vzduchu by neměla mít méně než 40%, pokud klesne pod 40%, zapněte zvlhčovač vzduchu.

Salmonelóza

Je asi největší postrach rekreantů, a oprávněně. Nejvíce se jí daří při teplotách kolem 30-40 stupních C. Najdete ji zejména v potravinách živočišného původu, zejména vejcích a masu. Mohou odtud přeskočit i na zeleninu pokud je v jejich blízkosti. Při  nákupu dbejte na to, abyste brali potraviny z chladících boxů, maso rozmrazujte pouze jednou a v ledničce, ne venku. Hotová jídla skladujte v ledničce a jen jednou ohřívejte. Před vařením a během něj mějte vždy čisté umyté ruce. Potraviny důkladně tepelně zpracujte.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus