Jaké nepříjemnosti nás mohou o prázdninách potkat?
Nejen o prázdninách na nás číhají různé zdravotní nepříjemnosti.
Trombóza turistické třídy - v důsledku stísněných podmínek při dlouhém sezení bez pohybu při delších cestách autem, či letadlem, může především u rizikových pacientů docházet k trombóze žil na nohou.
Výšková nemoc - obsahuje následky, symptomy a potíže, které se vyskytují v důsledku nízkého tlaku vzduchu resp. parciálního tlaku kyslíku ve větších výškách.
Pásmová nemoc - tak se označuje komplikace při boji s časovým posunem při delších cestách letadlem.
Mořská nemoc, nevolnost - jsou to všechny reakce člověka pro něj, neobvyklé - pohyby, zejména na lodích, v automobilech, letadlech.
Erytém - je akutní zánět kůže, který je vyvoláván částí ultrafialového záření slunečního světla při nadměrném slunečním záření.
Mykóza - je onemocnění způsobené houbami (plísně, kvasinky a jiné.).
Ekzém, atopický ekzém, dermatitida - provází zánět kůže, který způsobuje svědění, červené vyrážky a malé puchýře. Ty mokvají a vznikají na nich krusty. Existuje několik druhů ekzému. Alergická forma ekzému se nazývá atopický ekzém nebo atopická dermatitida. Tato se nejčastěji vyskytuje u kojenců a malých dětí.
Rinitida - je to zánět sliznice, která vystýlá nosní dutinu. Často se vyskytuje jako projev alergie na inhalační alergeny. Rinitida může mít sezónní charakter (např. sezónní alergická rýma nebo senná rýma), nebo může přetrvávat během celého roku (např. celoroční rýma, alergie na domácí roztoče nebo zvířata).
Senná rýma, alergická rinitida - bohužel, ta nás neobejde ani doma. Její příznaky jsou: kýchání, svědění, sekrece z nosu a ucpání nosu. Nejčastější sezónní alergeny jsou pyly (např. pyly stromů - brzké jaro nebo pyly trav - léto).
Kopřivka - je alergická reakce, při níž na kůži vznikají svědivé červené vyvýšené skvrny, které mohou přetrvávat hodiny nebo dny. Často se zjevuje na obličeji nebo na trupu a může být důsledkem potravinové alergie. U zahraničních jídel a jejich zpracování je větší možnost nákazy.
Bacilární dyzentérie - je průjmové onemocnění se zvýšenou teplotou, zvracením a bolestivým nucením na stolici. Ve stolici se vyskytuje příměs krve a hlenu. Původcem nákazy je bakterie Schigella. Inkubační doba u této nemoci je několik hodin až 7 dní. Přenáší se polknutím infikované potravy.
Tyfus - onemocnění způsobuje bakterie Salmonella typhi abdominalis. Pramenem původce nákazy je buď nemocný člověk, nebo samotný nosič. Přenáší se polknutím. Projevuje se zákeřně pomalým začátkem. Pacient má pocity slabosti, potí se a má prudké bolesti hlavy. Postupně se zpomaluje srdeční činnost, dochází ke zvětšení sleziny a jater. Na hrudi se objevuje růžovo měnivá vyrážka, na jazyku bledý povlak ve tvaru písmene W. Inkubační doba je 7 až 24 dní.
Encefalitida klíšťová - přenos může být klíštětem, případně jiným krev nasávajícím hmyzem, ale i konzumací nepasterizovaného mléka. Přenašeči jsou drobné savci a ptáci, na kterých sají krev klíšťata a tyto přenášejí nákazu na velké savce (krávy, kozy, ovce) a na člověka. Onemocnění probíhá ve dvou fázích. V první fázi připomínají příznaky chřipku. Po 3 až 10 dnech klidu nastupují příznaky poškození centrálního nervového systému. Onemocnění končí buď úplným uzdravením, nebo drobnými neurologickými poruchami, až ochrnutím. Inkubační doba bývá 7 až 10 dní. Původcem nákazy je virus klíšťové encefalitidy. Zřídka se přenos uskuteční i inhalací, zejména při zpracovávání kůže nemocného zvířete.
Herpes simplex - opar je způsoben herpetickými viry, které přežívají v těle. Opakovaný výskyt oparu se může aktivovat sluncem, horečkou, menstruací, stresem. Projevuje se jako místní zánět kůže, nejprve svědivými puchýřky, které postupně praskají a zasychají. Objevuje se na obličeji, na rtech (Herpes facialic, resp. labialis) nebo v oblasti zevních pohlavních orgánů (Herpes genitalis). Jako lék se používá aciklovir (mast).