Jaký vliv mají drogy a alkohol na sebevraždy?

Pití alkoholu a užívání drog mohou vést k sebevraždě dokonce i u osob, které nemají depresi. 

 

Na to, abyste spáchali sebevraždu, nemusíte být alkoholikem. Stačí už jen samotný fakt, že v daném okamžiku ztrácíte zábrany. A přestože se dočasné vyřazení správného úsudku pod vlivem alkoholu či drog často pokládá za sekundární příčinu úmrtí, zjistilo se, že když je člověk v depresi, požívání alkoholu a drog ho často přímo vede k pokusu o sebevraždu. 

 

Někteří smutní nebo úzkostí trpící lidé pijí alkohol či užívají drogy proto, aby oslabili svou emocionální bolest. Mnozí jednotlivci však přitom zapomínají na to, že drogy následně zhoršují jejich náladu a myšlenky na sebevraždu. Terapeuti si už léta uvědomují, že požívání drog a alkoholu zvyšuje riziko sebevražd. 30% obětí sebevražd má v krvi alkohol. Mnoho zdravých lidí ročně zemře v důsledku sebevraždy pod vlivem alkoholu, aniž by měli nějaké problémy. 

 

Myšlení a reakce pod vlivem omamných látek, které mění duševní stav, nemají souvislost s plánováním sebevraždy, jak se tradičně předpokládalo. Úzce však souvisí se sebevražednými myšlenkami a s neplánovanými pokusy. Myšlenky na sebevraždu a pokusy o sebevraždu mohou být důsledkem konzumace už i malého množství alkoholu. Proto se doporučuje úplná abstinence u lidí, kteří trpí nějakou duševní nemocí, ale neuškodí ani zdravým lidem. 

 

Lidé, pijící alkohol, se často odvolávají i na masmédia, která propagují pití alkoholu, jak je to úžasné a uvolňující, dokonce zdraví prospěšné… to se týká reklam. A pak se ve zprávách nebo novinách dozvíte, že ten a ten spáchal sebevraždu, protože trpěl depresemi. Většinou se při té příležitosti vzpomene, dotyčný často požíval alkohol nebo drogy a i když ne často, sebevraždu spáchal právě pod jejich vlivem. Jenže to už reklamy neříkají, že tyto látky mají i negativní dopad na lidský organismus, u nemocných lidí i v malých množstvích. 

 

Samozřejmě, nejen alkohol a drogy mají vliv na sebevraždu, opět připomínáme, že tyto omamné látky tvoří samostatnou kapitolu, nebezpečnou i pro zdravé lidi, které by jinak sebevražda ani nenapadla. Ale existují další faktory, které je třeba mít na zřeteli, pokud jde o sebevraždu. 

 

14 rizikových faktorů sebevražd 

- Mužské pohlaví 
- Různé duševní nemoci 
- Požití alkoholu a drog 
- Předchozí pokusy o sebevraždu 
- Sebevražda v rodině 
- Odmítání vyhledat pomoc 
- Stresující zážitek 
- Vážná tělesná nemoc 
- Výročí ztráty milované osoby 
- Abstinence 
- Homosexualita 
- Heavy-metalová hudba 
- Nespokojenost s fyzickým vzhledem 
- Přístup ke smrtícím pomůckám (např. zbraně)

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus