Je nošení žabek zdraví prospěšné?
Málokdo z nás si uvědomuje, jak důležitá je péče o naše nohy. Jejich důležitost si uvědomíme, až když začnou bolet. Příčinou bývá často nesprávná obuv. Správnou obuv třeba nosit od útlého dětství, když se noha vyvíjí, ale i v dospělosti bychom si neměli dát na nohu cokoli.
Jedním z kontroverzních druhů obuvi jsou tzv. žabky. Už léta se těší velkému zájmu. Je to jednoduchá, cenově dostupná obuv, oblíbená zejména pro pobyty u vody. Jde vlastně jen o gumovou podrážku a dva tenké gumové proužky směřující mezi prsty. Úžasně jednoduché, úžasně pohodlné, a úžasně nám mohou zničit nohu už za jednu sezónu. Nechceme vás tímto nutit, abyste je vyhodili, ale jejich nošení třeba skutečně omezit na minimum. Je jedno, zda je koupíte v drahém obchodě nebo sekáči, žabka není přizpůsobena tvaru nohy.
Žabky neudržují tvar příčné ani podélné klenby. Navíc, při rychlé chůzi narůstá riziko zranění, protože žabky mají velmi nestabilní tvar. Pokud v nich trávíte celý den, maximálně přetěžujeme palec a druhý prst na nohou. Noha se totiž neustál snaží botu nějakým způsobem uchopit a prsty si neodpočinou.
Časté nošení žabek má za následek mnoho potíží - bolení končetin, lýtek, Achillovy šlachy, deformace kloubního spojení palce a kosti nohy. Dokonce může dojít až k bolestem páteře. Kromě toho se žabky vyrábějí často z umělých materiálů, což je ideální prostředí pro vznik mykotických onemocnění. Chronickým drážděním kůže mezi prsty a oslabením její vrstvy vznikají trhliny, kde se snadno zachytí infekce.
Chůze v žabkách je velmi nestabilní, noha v nich klouže, proto ve snaze udržet je a cestou neztratit, děláme kratší kroky. Při nich se však tělo více namáhá, následkem čehož klenba nohy poklesne. Může za to i nízká podrážka této obuvi. Vazivo, které je navzájem propletené a drží klenbu nohy, poškozuje i pásek mezi prsty.
Pokud si již žabky musíte koupit, vyberte si typ s hrubší podrážkou, s podpatkem do čtyř centimetrů, nebo žabky - dřeváky. Pásky mezi prsty, díky kterým se žabky na noze drží, často způsobují odřeniny a puchýře. Postižené místo byste měli dezinfikovat a pár dní používat jinou obuv. V tomto směru vám nejméně ublíží pásky z měkké kůže, nejagresivnější jsou gumové.
Jakou obuví byste měli žabky nahradit? Nejideálnější jsou sandály s ortopedickým tvarováním. Jejich nošením nedochází k deformaci prstů a chodidel. Tenisky na sport mají být lehké, s ortopedickým tvarováním, vyrobené z prodyšných materiálů. Nejdůležitější je, abyste obuv pravidelně střídali. Zabráníte tak jednostrannému přetížení nohou. Takovou obuv, jako sandály, pantofle a tenisky je dobré kupovat v kvalitních prodejnách nebo lékárnách či zdravotnických potřebách.
Kromě toho, že žabky jsou v podstatě nezdravá obuv, rozhodně se nehodí do práce. Žabky patří k plážovému nošení, takže nepřispívají k pracovní atmosféře.
Kromě toho se často používají na celkové nošení, například i při cyklistice, což je dokonce nebezpečné. Je to nestabilní obuv a snadno může sklouznout mezi pedály a způsobíte si pád. Také při chůzi po nerovnoměrném povrchu, do kopce a podobně, může rychle dojít k úrazu. Podrážky žabek bývají kluzké a noha je velmi nestabilní, může vám ujít do boků, dopředu i dozadu, což může způsobit pád nebo podvrtnutí. Žabky třeba volit skutečně jen na pobyt u vody, kde se hodí kvůli své snadné údržbě a krátkodobému nošení.