Krev - darováním této vzácné tekutiny nezachráníme život jen jiným ale i svůj

Krev nemohou darovat například závislí na drogách a alkoholu, promiskuitní lidé, homosexuálové, ti, co sex poskytují za peníze, ani ti, co sex s takovým člověkem měli, bývalí vězni, které pustili v posledním roce, ani ti, kteří si dali dělat tetování, akupunkturu, propichování uší a podobné výkony v jiných než odborných zařízeních. Darovat krev mohou lidé ve věku 18 až 65 let, pro první odběr se nedoporučuje věk nad 60 let.

 

Krev nemůže darovat člověk, který překonal, nebo ještě stále má závažné onemocnění. Musí souhlasit s odběrem, vyšetřeními i vedením údajů v registru dárců. Dárce nesmí být HIV pozitivní ani překonat žloutenku nebo pohlavní chorobu za poslední rok a ani mít genetickou predispozici na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu.

 

Darovat krev nesmí ani ti, kteří měli úzký kontakt s nemocným na žloutenku nebo AIDS v posledním roce, ani ti, kteří byli v posledním měsíci očkovaní proti žloutence typu B. Dárce nemohl být v minulosti léčen lidským růstovým hormonem nebo jinými látkami z lidské hypofýzy ani nesměl překonat některou z nemocí přenášených krví, včetně chronických zánětlivých chorob přenášených ze zvířat jako jsou brucelóza či toxoplazmóza. Dárci se nesměli opakovaně léčit krevními deriváty. Dárce nesmí být ani po transplantaci orgánů nebo tkání.

 

Na odběr není třeba jít nalačno

Už dávno neplatí, že dárce krve má přijít na odběr nalačno, hladový. Dárce musí přizpůsobit stravování odběru krve. Musí si uvědomit si, že jen zdravá a kvalitní krev je zároveň pro příjemce bezpečná. Před odběrem krve se nesmí jíst tučná jídla, naopak by se mělo jíst sladké pečivo, rohlíky, celozrnné potraviny, med, džem a ovoce jako banány, hrušky či jablka. Také třeba den před odběrem vypít alespoň dva litry tekutin a ráno půl litru čaje. Pití alkoholu a kouření dvanáct hodin před odběrem zhoršuje kvalitu krve. Při darování krve se dárci udělá kompletní laboratorní vyšetření, kompletní krevní obraz. Vyšetření je přitom rozsáhlejší a podrobnější než při běžné preventivní prohlídce, zaměřuje se i na zachycení přenosných infekcí. Častokrát se při takovém vyšetření odhalí onemocnění, o kterých potenciální dárce ani neví.

 

Darování krve je výhodné i pro dárce

Darování krve je tréninkem organismu na mimořádné situace spojené s velkou ztrátou krve. Je dokázáno, že větší ztráty krve, například při úrazech, snášejí pravidelní dárci krve mnohem lépe. Darování krve přispívá k regeneraci organismu. Náhlý úbytek krve při darování vyprovokuje organismus k tvorbě nových, neopotřebovaných krvinek. Darování krve má tedy stimulující účinek na organismus. Pravidelní dárci krve se zpravidla cítí lépe a mluví také o celkovém omlazení.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus