Naděje pro pacienty, kterým selhávají játra
Pacientům se selhávajícími játry dosud lékaři neuměli pomoci. Byli odkázáni jen na transplantaci. Dnes je zachrání dialýza jater.
Prométheus je přístroj, který nahrazuje některé důležité funkce jater. Pacientovi ním pročišťujeme krev, když játra selžou a nejsou schopna normálně pracovat. Například po otravě houbami či léky, při hepatitidě B s bleskovým průběhem, nebo při autoimunitní hepatitidě. Jde v podstatě o stejný postup jako při ledvinové dialýze, kterou používáme už asi třicet let. Přístroj na jaterní dialýzu však kombinuje náhradu některých jaterních funkcí s náhradou funkce ledvin. Přístroj při ní očišťuje vlastní albumin, krevní bílkovinu, což za normálních okolností zvládnou zdravá játra.
Za 10 hodin
Celý proces trvá přibližně deset hodin a opakuje se dvakrát až třikrát týdně. Pacient je napojen na přístroj jako u známé hemodialýzy. Krev se očišťuje prostřednictvím mimotělního oběhu. Nejprve se krev rozdělí na dvě části. V jedné části proudí červené krvinky, v druhé bílkoviny a mezi nimi albumin. Takto oddělený ho čistíme od zplodin metabolismu pomocí dvou filtrů, které vlastně nahrazují játra. Kromě akutního selhání jater sahají lékaři po jaterní dialýze i tehdy, pokud se pacientovi náhle zhorší chronická nemoc. V obou případech je to pouze dočasné řešení, které umožní překlenout období do transplantace, nebo dokud vlastní játra začnou znovu fungovat. Obvykle se používá týden nebo několik týdnů. Dlouhodobý program, jak ho známe například při selhání ledvin, zatím při poruchách jater nepřichází v úvahu, ale budoucnost určitě přinese zdokonalení léčebných postupů a techniky. Jaterní dialyzační centra se pak stanou běžnou skutečností, tak jako ledvinová.