Objímat se je zdravé - zkuste to také!
Objetí. Krásné gesto, které nás nestojí námahu, peníze a nezabere ani mnoho času. Máte ho dostatek? Podle odborníků člověk potřebuje minimálně čtyři objetí denně. Na udržení duševního zdraví je jich třeba dvakrát tolik a pro duchovní růst ještě víc. Myslíte si, že je nemožné objímat se v takovém počtu? Věřte tomu, že každé objetí se počítá a pokud je skutečné, dodá vám potřebnou energii pro zdravé fungování do dalších hodin.
Objetí má v různých kulturách i rozdílnou úlohu, používá se při různých příležitostech, ale pro člověka má vždy stejný účinek. Je to univerzální mezinárodní gesto, používá se při loučení, vítání, děkování, pro útěchu a odpuštění, má léčivý charakter.
Objetí je třeba nejen v partnerském vztahu, ale také jako projev lásky mezi bližními. Objímat bychom měli své děti, domácí mazlíčky ... pevné objetí nemůže nikdy uškodit, právě naopak, dodává chuť žít. Dnešní doba je hektická, pořád jen někam spěcháme a udržujeme si odstup. Měli bychom vědět, že tělesný kontakt je nutný. Již před narozením máme silnou potřebu doteků, hlazení maminčinýma rukama, když jsme v bříšku. Pomocí těchto doteků se navazuje užší tělesný kontakt, budují se citová pouta. Když se narodí malý človíček, přikládá se na mámino bříško, protože první kontakt a dotek je nejdůležitější.
Objetí bourá a likviduje odstup
Objetí ruší intimní zóny člověka a každý, kdo se mu podvolí, je již po pár vteřinách šťastnější a spokojenější. Není to jen sugesce, ale věda. Výzkumy totiž ukazují, že již po 20 vteřinách strávených v objetí roste v těle hladina oxytocinu. Je to jakýsi hormon zamilovaných a vyvolává ty známé motýlky a lechtání v žaludku, potlačuje špatnou náladu a deprese a vyvolává euforii a pocit, vzrušení.
Během objetí klesá hladina stresového hormonu kortizolu, podobně jako krevní tlak. O důvod víc, abyste objali svou lásku. Léčí rány na duši, je vhodnější než slova, nevyrovná se žádnému úsměvu. Je to projev, kterým se nevyplatí šetřit.
I objetí se liší
Tento proces probíhá jako vzájemná interakce. Nemůžeme obejmout sami sebe, na objetí třeba dvou. Můžeme ho přijímat, dávat a nejkrásnější je pokud je to zkombinované. Každé objetí by mělo být spontánním projevem, nenásilné a přitom pevné. Objímat někoho násilím nemá význam, právě naopak, osobě tím škodíme. Intenzita a délka objetí závisí jen na objímajících. Dokud nám je objetí příjemné, je třeba dlouho se objímat. Vždy třeba brát ohled i na druhou osobu. Objetí může člověka zaskočit, dotyčná osoba neumí reagovat, málokdo umí objetí reálné opětovat. Všichni máme své hranice, za které se netřeba dostávat násilím. Ne každý je otevřen tímto fyzickým projevům a je třeba respektovat i případnou uzavřenost.
Samotné objetí je citová záležitost a měli bychom se řídit výhradně pocity. Zavřít oči a nechat se unášet myšlenkami, procítit dotek a nechat se léčit. Objímat se je třeba naplno a s citem, cítit a prociťovat, nedělat to jen z donucení.
Objímání stromů
Léčivé účinky má i objímání stromů. Od dávných dob se věří, že ve stromech bývají duchové. Keltové věřili, že stromy jsou potomky lidí a kmeny dýchají jejich energií. Při únavě nebo nemocech údajně není lepší lék než obejmout strom. Je to levná metoda bez vedlejších účinků vhodná pro každého.
Nedostatek kontaktu způsobuje problémy. Absence dotyků zvyšuje stres, nervozitu a napětí, navozuje poruchy spánku, přináší depresivní stavy.