Pokud máte rádi kávu - pijte ji
O vhodnosti a nevhodnosti kávy se napsalo již mnoho článků, neustále se o ní polemizuje a je předmětem mnoha studií. Nejnovější dokončené vědecké výzkumy o kávě a jejich účincích přinášejí převratné změny v této oblasti, bourají se staré mýty publikovány za poslední desetiletí a přinášejí i pro medicínu nové, pozitivní poznatky.
"Dnes už víme, že obsahuje nespočet antioxidantů, dokonce více než opěvovaný zelený čaj."
Zelená zrna kávy obsahují kolem 1000 různých antioxidantů a proces vaření a přípravy je zvyšuje ještě o dalších 300. Procesem pražení vznikají kávě vlastní a zdraví prospěšné komponenty, podobné některým antioxidantům. Kávu je možno užívat jako lék.
V kávových bobech se nacházejí látky, chemickou povahou diterpény (kafesol a kahweol), které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Takový efekt je však statisticky průkazný pouze u lidí, kteří konzumují nejméně 6 šálků nefiltrované kávy denně. U žen a nekuřáků je takový efekt velmi slabý. Má vliv na cévy a vztah mezi kávou a cévními onemocněními nebyl prokázán.
Mnoho lidí se domnívá, že káva způsobuje žaludeční vředy, ale je třeba brát v úvahu i fakt, že většina lidí kávu kombinuje s cigaretami a alkoholem a právě tyto látky způsobují zmíněné problémy. V každém případě lidé s poruchami zažívacího traktu a ledvin by měli konzultovat konzumaci kávy se svým lékařem.
Říká se, že kolik lidí, tolik chutí. Každému chutná něco jiného. Někdo preferuje jemnou chuť kávy, jiný si vychutná silnou a hořkou. Kromě způsobu přípravy kávy záleží také na tom, jaký druh si vybereme. Kávy se liší nejen tím, jak vysoký mají obsah kofeinu, ale i oblastí, z níž pocházejí. Klimatické podmínky určují vůni, chuť a barvu kávy.
Uskladnění kávy
Káva by měla být v každém případě čerstvá, nejlépe je koupit zrnkovou kávu a umlít si požadované množství krátce před její přípravou. Tuto metodu využívají zejména starší lidé, kteří novým moderním kávám prostě nevěří. Káva by měla být uskladněna v těsných nádobách k tomu určených, aby se zabránilo vstřebávání ostatních pachů do kávy, nejlépe na tmavém a chladném místě. Vhodné je mít kávu například v mrazničce, zmrazená zrna netřeba před samotným mletím rozmrazovat. Uchovávání v chladničce příliš vhodné není, protože káva by neměla být vystavena vlhkému prostředí, které její kvalitu znehodnocuje.
Arabský způsob přípravy kávy je nejčastější. Arabové mají velkou oblibu v přidávání koření kardamomu, který překrývá hořkou chuť této černé a silné kávy. Káva se podává v maličkých šálcích bez držátka. Jde o tradiční rituál pití kávy.
Jiným způsobem si můžeme připravit filtrovanou kávu, a to buď přímo v překapávači nebo ve filtrovací konvici, která pracuje na principu pressa. Káva se zalije horkou vodou a poté se stlačí píst s filtrem a v konvici se oddělí tekutina od kávového lógru. U překapávačů je praktické použití papírových filtrů, které můžeme po použití vyhodit.
Pokud jste milovníkem kávy a dobrého pressa vyplatí se investovat peníze do kávovaru. Takto budete mít na stole více druhů pochoutky a vaše chuťové pohárky budou hýčkány rozmanitostí.
Pro milovníky dobrého pressa i překapávané kávy jsou určeny kombinované kávovary a pokud máte rádi kapučíno, je třeba si koupit kávovar, který dokáže splnit i toto přání.