Přírodní kosmetika – je třeba číst i složení
Přírodní kosmetika - třeba číst složení, abychom nekoupili přírodu jen na obalu výrobku. Přírodní kosmetika, bio kosmetika… tato slova již používá každý výrobce, na každém šamponu či krému najdeme obrázky bylinek či ovoce.
Pokud se však blíže podíváme na složení takového výrobku, zjistíme, že se skládá hlavně z minerálních olejů - parafínů (paraffinum liquidum - ropný produkt) a jiných chemických složek, přičemž proklamovaná "přírodní složka" se nachází zejména na obalu, a uvnitř je jen malé procento (či desetiny procenta). Jako skutečně přírodní kosmetiku chápeme takové kosmetické produkty, jejichž základ netvoří ropné produkty (výše zmíněný parrafinum liquidum), které pokožka nedokáže dobře zužitkovat, protože jsou neživé a neobsahují žádné výživné látky.
Pravá přírodní kosmetika obsahuje jako bázi rostlinné oleje, často získávané velmi šetrnými postupy: např. lisováním za studena (mandlový, jojobový, sezamový, olivový, pupalkový, slunečnicový, avokádový…). Dalšími složkami těchto produktů jsou například vodní výluhy (hydroláty) a extrakty léčivých bylin (oblíbený a účinný je měsíček, levandule, mateřídouška, mydlice lékařská a mnoho dalších). Často obsahují éterické oleje jako přirozenou vonnou substanci; neobsahují barviva (a pokud, tak přírodní, jako např. koření kurkuma, které propůjčí mýdlu jasně žlutou barvu). Mohou obsahovat i včelí vosk či vitamíny.
Netřeba snad ani zdůrazňovat, že tyto složky přirozeně obsahují velké množství účinných látek (např. vitaminů), které pokožka dobře přijímá a dokáže zužitkovat. Mají tedy schopnost pleť přirozeným způsobem vyživovat, regenerovat a léčit.
Do těchto výrobků se mohou přidávat i emulgátory v malých množstvích, přírodního či netoxického charakteru (např. sójový lecitin, kyselina benzoová, malé množství alkoholu), tak, aby optimálně zajistily životnost výrobku, ale nepoškozovaly přitom pleť. Čisté olejové produkty bez vody často vůbec emulgátor nepotřebují a dlouho si přitom udrží původní kvalitu. Právě pro všechny tyto vlastnosti bývá přírodní kosmetika o něco dražší, protože použité substance nepocházejí z chemické produkce, která je levnější, ale jsou přírodní.
V rámci přírodní kosmetiky existuje ještě čistší skupina výrobků, jejichž rostlinné složky pocházejí z ekologického zemědělství a tyto výrobky jsou pak označovány certifikátem (např. BIO). O účincích se však člověk může přesvědčit až používáním… A hlavně z nich profitovat v podobě zdravé pokožky a vlasů. Při výběru kosmetického produktu je dobré znát kvalitu své pleti a vlasů, abychom si mohli vybrat ten správný krém, olej či šampon. Nesmíme však zapomínat, že kosmetika není všechno, a že na stavu a vzhledu pokožky či vlasů a těla, se výraznou měrou podílí náš životní styl: jídlo, které jíme, vzduch, který dýcháme a celkově způsob, jakým žijeme. Pokud žijeme nezdravě, holdujeme alkoholu, nebo jiným látkám… jíme příliš nezdravá jídla, máme nedostatek pohybu… kvalitní přírodní kosmetikou své problémy nenapravíme.
Kvalitu pokožky a vlasů ovlivňuje i voda, se kterou se myjeme. Možná nás však právě používání přírodní kosmetiky a pozitivní výsledky, které se na nás přitom projeví, budou motivovat k pozitivním změnám v životním stylu a možná i k bližšímu kontaktu s přírodou.