Proč by měly být mezizubní kartáčky součástí ústní hygieny?

Z roku na rok stoupá počet lidí, kteří mají problémy se zuby. Vyšší kazivost je zaznamenána již u malých dětí, chrup školáků je v katastrofálním stavu. Paradoxní je, že na trhu je nespočet produktů a každý si může vybrat správně.

Množstvím značek, kartáčků a dalších doplňků, někdy vzniká problém, že nevíme, které jsou pro nás vhodné a raději nepoužíváme nic.

Pokud používáme pouze obyčejný zubní kartáček, kterým pár sekund přejíždíme po zubech a myslíme si, že máme dokonale umytý chrup ... mýlíme se. Problémy si nás dříve či později najdou a pokud i máme zatím zuby bez kazů, nebo bez jiných problémů ... je jen otázkou času, kdy se tento stav změní.

Měli bychom si uvědomit, že například taková dentální nit se dostane i na ta místa, které obyčejný kartáček sotva vyčistí, přímo mezi zuby, do těch nejmenších škvírek. Vyrábí se v různých délkách a také s příchutěmi. Používá se zdánlivě jednoduše. Výzkumy ukázaly, že téměř každý ji používá špatně a proto by bylo vhodné naučit se metody správného čištění chrupu u dentální hygienistky, která má na to kvalifikaci a naučí nás správně techniky čištění.

 

Kdo přece jen neumí manipulovat s dentální nití, vhodnou alternativou jsou mezizubní kartáčky. Je sice vhodné používat i nit, avšak některým lidem stačí právě mezizubní kartáčky různých velikostí.

Mezizubní kartáček je tenký drátek se štětinkami. Třeba si však na něho zvyknout a zejména - vybrat si tu správnou velikost. Někdy jedna nestačí, protože máme mezery mezi zuby různě velké. S jejich výběrem by nám měl pomoci stomatolog nebo dentální hygienistka. Také nám nejlépe vysvětlí manipulaci s nimi. Nejlépe je začít s jednou velikostí a pokud přijdete na způsob a techniku ​​čištění, opatřete si podle potřeby i jiné velikosti. Pokud máte mezery mezi některými zuby příliš malé a i ten nejmenší mezizubní kartáček vám je velký, nezbývá než použít dentální nit.

Aby jsme předešli poškozování dásní, je důležité samotné složení a struktura kartáčku. Kovové jádro - drátek - mezizubního kartáčku - má být co nejtenčí, tak se bude snadněji zavádět mezi zuby a nebude dráždit dásně. Důležitá je i tvrdost a uspořádání štětin na mezizubním kartáčku - měly by být měkké a jemné.

Může se stát, že na začátku používání mezizubního kartáčku se vyskytnou problémy s krvácením dásní. První vstupy do mezizubních prostor jsou obvykle bolestivé a máte pocit, že krvácející dásně jsou problém. Mnozí lidé to vzdají právě v této fázi v domnění, že mezizubní kartáčky zubům škodí ještě víc.

 

Pravdou je, že nekrvácí kvůli zranění způsobenému při čištění, ale protože je tam zánět způsobený povlakem a nečistotami. Po přečištění by měly problémy ustoupit a konečně by měly nastat dny bez problémů a krve v umyvadle. Pokud si mezizubní prostory nečistíme, dochází k zánětu, ústupu kosti a zvýšené tvorbě kazů. S těmito problémy souvisí onemocnění parodontem, bolesti a samozřejmě nepříjemně páchnoucí dech, který se nedá překrýt ani žvýkačkou. A hlavně si je třeba uvědomit, že i když si dáme žvýkačku a zamaskujeme dech, toto problémy neřeší. Klameme sami sebe. Špatný chrup a neustálý zánět má vliv na naše celkové zdraví.

 

Mezizubní kartáčky mají různou trvanlivost a ta záleží na používání. Menší a tenčí kartáček se zničí rychleji, zpravidla se používají přibližně týden a pak ho nahradíme novým. Pokud máme na mezizubním kartáčku opotřebené štětiny ... právě to je signál, že kartáček musíme vyměnit. Větší velikosti se silnějšími štětinami je možné používat cca 3 týdny.

Autor: Martina Dvořáková