Smějte se, budete zdraví!
Staré pořekadlo říká, že smích je lék zdarma, na všechno a bez vedlejších účinků. Ať už tomu věříte nebo ne, vězte, že na tom opravdu něco je.
Z historie je známý příběh jistého novináře, který trpěl nevyléčitelným onemocněním páteře. V roce 1964 ho lékař informoval, že má před sebou maximálně šest měsíců života. Někteří z nás by po této zprávě rezignovali, jiní by možná vybrali celoživotní úspory a užili si zbytek života. Podobnou věc udělal i zmiňovaný. Jelikož byl vášnivým fanouškem komedií, ale na svou zálibu neměl nikdy čas, rozhodl se, že čas, který mu zbývá, vyplní sledováním komedií a různých zábavných programů.
A co bylo dál? Stal se zázrak, který si ani lékaři nedokázali vysvětlit. Vyléčil se a za dvacet let později napsal knihu, ve které se věnuje pozitivnímu myšlení a léčbě za pomoci smíchu.
Každý z nás si je vědom toho, že s úsměvem jde všechno snadněji a i zdánlivě neřešitelné situace se stávají řešitelnými. Díky úsměvu máme lepší náladu, cítíme se zdravěji a podle odborníků i líp vypadáme. Tajemství léčby smíchem (laughing terapie) zatím nebylo zcela odhaleno. Část odborníků mluví o náhodě, jiní ji pokládají za placebo efekt, nebo tzv. spontánní premisí, což znamená, že pacient se léčí sám. Tato metoda léčby předpokládá, že v každém organismu je kdesi v hloubce skrytá energie, kterou aktivuje touha pacienta po uzdravení.
Nemocný se tedy vyléčí, protože se vyléčit chce, bez ohledu na to, zda to možné je nebo ne. Kromě Normanova případu jsou známy i jiné případy, kdy se pacienti vyléčili z nemocí, které se běžně vyléčit nedají, například rakovina, cukrovka, celiakie či jiné. Možná si řeknete, že to zní jednoduše, zasměju se a jsem zdravý. Paradoxem ale je, že nemocný člověk se jen těžko usměje a bude mít dobrou náladu, když ví, že trpí nevyléčitelnou chorobou nebo dokonce umírá. O to těžší je pak uzdravit se. Mnohé případy nás ale přesvědčují, že možné je opravdu všechno a když se chce, tak se dá. Smích může být skutečně lékem, a proto je terapie smíchem namístě všude tam, kde si lékaři nevědí rady.
Pozitivní účinky smíchu:
• je vynikající gymnastikou obličeje, ale i břišních, hrudních či ramenních svalů
• uvolňuje napětí
• napomáhá lepšímu prokrvení plic
• tlumí bolest
• napomáhá vylučování endorfinů - hormonů štěstí
• posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
Věděli jste, že v Indii už od roku 2005 existují kluby smíchu, které kombinují jogínské dýchací a relaxační cviky se smíchem? Lidé se tam mohou naučit různé druhy smíchu, např. koktejlový, houpavý nebo taneční smích a jsou velmi populární. Podobně i v Japonsku se v jistém tokijském parku setkávají nadšenci a cvičí spolu jógu smíchu. Ta je prý stejně účinná jako posilování a údajně se díky ní dá i zhubnout.