Všichni vnímáme cyklické střídání ročních období. Každá změna teploty, atmosférického tlaku a vlhkosti specifickým způsobem ovlivňuje orgány, tkáně a žlázy našeho těla i psychiku.
Náš organismus se dokáže přizpůsobit klimatickým změnám bez nepříjemných pocitů a zdravotních problémů za předpokladu, že známe a respektujeme jeho přirozený biorytmus. V chladném počasí naše tělo usiluje o vytvoření a uchování dostatečného množství energie pro zajištění všech tělesných funkcí. Naopak ve vedrech vytváří chlad a v suchém podnebí zapojuje ochranné mechanismy, které zachovávají vlhkost. Podobně i způsob stravování a tělesnou aktivitu třeba přizpůsobit ročnímu období - to, co je v létě lékem, může nám v zimním období škodit.
Spadá sem nejchladnější a nejtemnější období roku - od zimního slunovratu 21. prosince po včasné jaro do začátku února. Základní činnost, která probíhá v tomto období v přírodě je udržení a uchování energie.
Doporučení pro nás:
teple se oblékáme - před chladem chraňme zejména záda a uši, tedy oblasti spojené s ledvinami; zabráníme tím úniku energie v důsledku chladu, tělesným aktivitám se věnujme jen do té míry, abychom se nezadýchali a omezme lázně na minimum - zabráníme ztrácení energie ve formě tepla, ve stravě dáváme přednost tepelně upraveným jídlům - dušené zelenině, vařeným obilovinám a luštěninám, polévkám, můžeme konzumovat jídla bohatší na tuky, v minimálních množstvích konzumujeme syrové ovoce a zeleninu; preferujeme jídla kyselá, slaná a sladká.
Je to období od začátku února až po začátek května. V důsledku zpomalení fyzické aktivity a bohaté stravy v zimním období můžeme mít s přicházejícím jarem pocit těžkopádnosti, který často vyústí do typického jarního nachlazení nebo chřipky. Jarní slunce nás výrazně ovlivňuje - intenzivněji svítí i hřeje. Tělo už nepotřebuje tolik tepla, které během zimy vytvářelo zažívací procesy a ztrácí schopnost trávit bohatou stravu.
Doporučení pro nás:
V jarním období probíhá přirozená očista těla, zejména v dýchacích a trávicích orgánech; organismu pomůžeme suchými masážemi žínkou a následnou sprchou, vhodný je alespoň jeden den bez jídla, v týdnu tělesné aktivity se zlepšuje cirkulace lymfatické tekutiny - vhodná jsou cvičení v obrácené poloze, běh, procházky v přírodě, kde vdechujme čerstvý vzduch a příjemné vůně, konzumujeme lehce stravitelné potraviny a preferujeme hořkou chuť, kterou mají jarní byliny a zelenina a také ostré koření.
Spadá sem období od začátku května až po začátek srpna. Letní období považujeme za nejvhodnější na dovolené mimo domov. Sportujeme, sluníme se, potíme se při práci v zahradě. Přehřátému tělu dopřejeme šok z chladu při návratu do klimatizované místnosti, skokem do studeného bazénu nebo vypitím ledového nápoje. Organismu prospívá v létě ochlazování, ale tyto extrémy nejsou pro nás pozitivní - oslabujeme si organismus, což vede k onemocněním (migrény, průjmy, svědění pokožky.).
Doporučení pro nás:
Nezůstávejme dlouho na slunci, zejména v horkých dnech; prospěšnější než postojích. Pokud něco odepíši dříve, než jsme tomu dali šanci projevit se, samozřejmě, že se dočkáme jen neúspěchu a zklamání - rezignace je nejhorší přístup.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu