V dnešní době je kromě alkoholu největším strašákem užívání různých drog, ať už lehkých nebo těch silnějších. Ale ani lehké drogy není třeba bagatelizovat, jak se to v některých zemích dělá, protože je to první krok k silným drogám. Závislost na silných drogách je velmi silná a těžko se od ní odvyká, tak jako od alkoholu.
Drogám a alkoholu propadá stále více mladých lidí a věková hranice se stále více snižuje. Čím dříve člověk s drogami začne, tím silnější návyk si vypěstuje. Je dost těžko odhalit hned na začátku braní drog. Ještě u alkoholu se to dá po čichu, ale i zde se dá snadno lhát pomocí žvýkaček a podobně, tedy pokud není hladina alkoholu vysoká. Proto není na škodu všímat si svých blízkých. Někdy stačí málo, nějaká nešťastná událost, ztráta práce a podobně a člověk to začne řešit alkoholem, tabletkami a podobně. Mladí lidé jsou zase ohroženi na diskotékách, v hospodách, kde tráví mnoho času. Je to zřejmě i tím, že večer vlastně nemají kam jinam jít, jen do těchto podniků, zejména v zimě.
Signály závislosti:
1. postižený neví, kdo je, kde je a proč je tam - je dezorientovaný
2. pociťuje vedro, i když je zima
3. nereaguje, případně zvrací, má křeče, problémy s dýcháním, dokonce může ztratit vědomí
Jak poskytnout první pomoc?
1. Dezorientovaného člověka nenechávejte samého, může spadnout nebo skočit. Takový člověk si myslí, že dokáže všechno. Třeba mu klidně domluvit a dostat ho domů, případně do nemocnice nebo na policii, podle jeho chování a stavu. Často pomáhá tichý hovor a hlazení.
2. Člověk, který užil drogu, ztrácí tekutiny a přehřívá se. Projeví se to bolestmi hlavy, křečemi, nejistou chůzí, kolapsem, omdlením, zblednutím, studeným potem na tváři. Takový člověk musí jít na čerstvý vzduch, dejte mu vypít alespoň sklenici vody, víc ne, nebo ovocný džus či kolu. Ovlažte mu krk, obličej a předloktí.
3. Pokud má postižený křeče, dbejte na to, aby nespadl a nezranil se. Při nevolnosti se může zadusit vlastními zvratky, proto jej vsedě předkloňte nebo uložte do stabilizované polohy na boku. Jakmile se mu žaludek trochu uklidní, podejte mu trochu koly, která uklidní žaludek a zažene pachuť v ústech, která může vyvolat nové zvracení. Nenechávejte postiženého bez dozoru.
Pokud postiženého zmůžou drogy natolik, že může upadnout do bezvědomí, nejdůležitější je nenechat ho usnout. Ve spánku totiž může upadnout do bezvědomí. Zavolejte lékaře a s postiženým choďte, dokud nedorazí.
Známky hrozícího bezvědomí:
Postižený zbledne, až zezelená, silně se potí, má sice široce otevřené oči, ale pohled je nepřítomen.
Poskytovat první pomoc lidem závislým na drogách či alkoholu není moc příjemná činnost. Pokud jde o vašeho známého, přítele nebo rodinného příslušníka, je dobré mu pak celý zážitek dopodrobna popovídat a říct mu, jak zoufale v té situaci vypadal a zejména, jak špatně může skončit, pokud nebude po ruce nikdo, kdo mu dokáže poskytnout první pomoc.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu