Zmrzlina - lákadlo všech dětí

Nechcete dítěti koupit zmrzlinu? Jenže, ostatní děti si ji zrovna pyšně odnášejí z cukrárny. I vaše dítě prosí a vy většinou neodoláte jejich žadonění a s trochou úzkosti jim ji nakonec koupíte. Ale jaké vlastně zmrzlina skrývá nebezpečí? A jak velkému dítěti ji bez obav můžete koupit?

Kornoutek odkdy začnou jíst, se zmrzlinou opatrně

Pokud již děti jedí více potravin, můžete jim klidně dát jejich první kornoutek. Budou tak mít alespoň malou náhradu za to, že vy máte svou pochoutku a nebudou z toho mrzutí. Takže neslazený kornoutek byste mohli dát malému dítěti již kolem jednoho roku. Později, když mu už začnete dávat i nějaké sladkosti, můžete mu koupit i slazenou, případně čokoládovou verzi.

Pozor i na alergie

Se zmrzlinou buďte opatrnější. Jde zejména o její studenost, ze které je může snadno rozbolet v krku. Taktéž není vhodné, aby děti jedly v tak útlém věku hodně sladkostí. Nejprve jim tedy dejte jen malý kousíček a to už z té roztáté části. Když jim bude chutnat, můžete jim přidat zase o kousek víc. Vybírejte jim raději klasické verze jako vanilkovou nebo čokoládovou. Kvůli alergiím buďte opatrnější s citrusovými a jahodovými zmrzlinami. Nevybírejte nic plného umělých přísad, jako například při "Šmoulová", která je pouze zabarvena barvou.

Upřednostněte nanuk

Ze zdravotních důvodů jsou pro děti bezpečnější nanuky. Ty jsou při výrobě kontrolovány a nemusíte se obávat toho, že byste mrňouse mohli nakazit salmonelózou. Ale i v tomto případě však dávejte pozor na to, co kupujete. Pokud byly nanuky viditelně z nějakého důvodu rozpuštěné a znovu zmrazené, raději jim takové pochoutky nekupujte. Další výhodou je, že můžete takto klidně sledovat jejich složení. Přečtete si, z čeho jsou vyrobeny a nemusíte dávat dětem nějaké umělé přísady. Sáhněte raději po mléčných nanucích. Ty ovocné jsou často jen zmrazená voda s malým procentem nějakého "ovoce" a množstvím cukru. Prostě nic vhodného pro malé prcky.

Neváhejte si připlatit

Když se rozhodnete pro klasickou zmrzlinu, jistě až u starších dětí od tří let. Do té doby raději upřednostněte nanuky. Je to právě kvůli možnému riziku salmonelózy. Dobře si rozmyslete, z jaké cukrárny nebo stánku jim tuto ledovou pochoutku koupíte. Když daný podnik nevypadá už na pohled dobře, určitě se raději otočte a najděte něco jiného. Špatné hygienické podmínky vám nestojí za to riziko, kterému můžete vystavit děti. Také si neváhejte připlatit za kvalitnější zmrzlinu. Tyto rozdíly jsou pouze korunové, takže se vám jistě nevyplatí zbytečně šetřit a riskovat. Pokud nevěříte obyčejným "zmrzlinárnám", můžete hledat podniky, které nabízejí zmrzliny od velkých výrobců nanuků, které následně takto servírují do kornoutů. Opět se vyhnete pochybnostem a můžete si být jejich požitím jistější.

Nejlepší je i tak domácí - vyzkoušejte naše recepty

Pokud máte trošku trpělivosti, dětem můžete vyrobit i vynikající domácí zmrzlinu. Nestojí to hodně času a energie a děti vás budou za ni zbožňovat. V obchodech kupte formičky na nanuky, abyste jim je uměli dobře servírovat. Nebo ji vyrobte do misky, kupte si kornouty a můžete jim ji dát jako v cukrárně.

1. Zdravé dřeně

První alternativou jsou zmrzlinové dřeně, které děti tak milují. Vezměte si nějaké čerstvé ovoce, které rozmixujete na kaši. Podle potřeby přidejte trochu cukru nebo v zdravější alternativě medu a postupně přilévejte čistou vodu. Když dosáhnete dobrou hustotu, vyšlehejte ji mixérem a dejte do mrazáku. Když už bude směs mírně zmrzlá, prošlehejte ji opět. Toto zopakujte ještě dvakrát a až potom naporcujte do formiček. Zmrzlina je tak lahodnější a nejsou mezi ní kousky ledu, což je lepší i pro děti.

2. Zmrzlina ze šťávy

Druhá ovocná zmrzlina je ještě jednodušší. Stačí si jednoduše vyrobit citronádu nebo limonádu s pomerančovou šťávou. Přidejte do ní i mátu, aby byla chutnější. Do formiček naházejte buď nějaké malé bobulovité ovoce, nebo pokrájejte nějaké větší na kousky. Toto zalijte limonádou a dejte zamrazit. Děti tak snědí i nějaké ovoce a dostanete ho do nich jednodušeji než v syrovém stavu.

3. Smetanové zmrzliny bez vajíček

Pro děti je vhodnější vyrábět smetanové zmrzliny bez vajíček, abyste tak zamezili možnému vzniku salmonelózy. Pro zdravější alternativu ji vyrábějte s jogurtem nebo jemným tvarohem. Připravte si vždy stejné množství smetany na šlehání a jogurtu či tvarohu. Nejprve vyšlehejte smetanu a do šlehačky pomalu vmíchejte i druhou ingredienci. K tomu přidejte i moučkový cukr nebo med. Následně do toho přidejte ingredience podle vaší chuti. Může to být zkondenzovaná vychladlá čokoláda, kakao, na kousky posekaná čokoláda, nějaké ovoce, oříšky nebo sušenky. Opět platí pravidlo opětovného prošlehání. Pokud máte nějaké větší kousky ovoce, tak ji pouze dobře vymícháme vařečkou. Až následně ji můžete přesunout do formiček.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články