Zubní hygiena - účinná prevence zubních kazů, paradentózy a ztráty zubů

Zanedbáváte zubní hygienu? Tak to si koledujete nejen o problémy se stavem zubů a dásní, ale také si můžete přivodit vážné zdravotní problémy (cukrovka, infarkt…). Navíc ubývá dostupné zubní péče. Přitom stačí nebýt pohodlní a minimálně dvakrát denně si dokonale zuby vyčistit.

Zubní plak

Zubní plak tvoří směs zbytků jídel, nečistot a odumřelých buněk sliznice úst. Je měkkou a do jisté míry neviditelnou vrstvou, která se tvoří na zubech a na okrajích dásní. Usazují se zde také mikrokroby, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu. Rychlost množení bakterií a jejich množství závisí hlavně na složení stravy, která prochází ústy..

Jídlo a nápoje

Jezte vyváženou stravu a omezte počet rychlých snacků mezi hlavními jídly. Pokud potřebujete svačinu, vyberte si z výživných jídel, například bílý jogurt, sýr, ovoce nebo syrovou zeleninu. Některé druhy zeleniny (například celer) pomáhají slinám neutralizovat kyseliny, které způsobují zubní plak. Dávejte si pozor také na nápoje. Ty, které jsou z citrusových plodů nebo obsahují kyselinu citronovou a fosforečnou, mohou při častější konzumaci poškodit sklovinu. 

Důsledky neodstraňování zubního plaku

Čištění zubního povlaku je důležité hlavně kvůli celkovému zdraví našich zubů a dásní. Kontakt zubního povlaku s dásní způsobuje jeho zánět a po určité době se může rozvinout i v závažnější zánět dásní (paradontitidu). Kyselý plak na povrchu zubní skloviny narušuje její strukturu,  tvrdost a odolnost, což postupně vyústí do tvorby zubního kazu. Když si zuby nečistíte dostatečně, tak se zubního povlaku začnou ukládat minerály ze slin a  zubní plak se změní v zubní kámen. Ten se již nedá vyčistit zubním kartáčkem a je nutná návštěva zubní ordinace nebo pracoviště  dentální hygieny.

Zubní nit

Vynikající pomocník při čištění chrupu je dentální nit. Alespoň jednou denně si ní vyčistěte mezizubní prostory, abyste z nich odstranili části potravin a bakterie. 

Ústní voda

Ústní voda v žádné případě nenahradí čištění zubů. Jedná se pouze o doplněk k řádnému čištění a osvěžení dechu. Ke snížení počtu bakterií, používejte i antibakteriální ústní vodu. Vybírejte si ale ústní vody bez obsahu alkoholu, který ničí zubní sklovinu.

Mezizubní kartáčky

Použití mezizubního kartáčku po každém jídle zabraňuje vzniku bakterií a vzniku zubního kazu a dochází i k vítanému zlepšení stavu  dásní. Jen je třeba vybírat kartáčky na základě doporučení zubní hygieny, protože jen správně zvolená velikost mezizubního kartáčku dodá ten správný čistící efekt.

Dbejte na prevenci

Velmi důležitá je i pravidelná návštěva zubaře a každoroční preventivní prohlídka. Nezanedbávejte ani dentální hygienu. Tu byste měli absolvovat jednou za půl roku.

Pravidelné čištění zubů

Abyste předešli hromadění zubního plaku, čistěte si zuby nejméně dvakrát denně měkkým zubním kartáčkem (soft, ultra soft). Zvláštní pozornost věnujte místům, kde se setkávají dásně a zuby. Používejte zubní pastu s obsahem fluoridů. Pravidelně zubní kartáček vyměňujte. Ideálně každé 3 měsíce používání, ale podle potřeby i častěji. Zejména je nutné vždy vyměnit zubní kartáček po prodělání infekčního onemocnění. Prohledněte si kompletní nabídku produktů.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články