Zvířata mohou přinést mnoho radosti. Přinášejí však nejen radost, ale také pomohou dětem naučit se hodnotám a sociálním schopnostem. Většina vzájemných vztahů lidí a zvířat je šťastná a příjemná. Nesmíme však zapomínat na důležité aspekty, abyste zajistili zdraví a bezpečnost všech členů rodiny, když se rozhodnete přinést si domů zvířátko.
Zvíře si pořiďte od spolehlivého chovatele (obraťte se na veterináře).
Musí pravidelně navštěvovat veterináře a být očkováno.
Dávejte na něj pozor, aby nepřišlo do kontaktu se zvířaty, které by mohly přenášet nemoci.
Dohlédněte, aby si vaše děti vždy po tom, jak šahalo na zvíře, umylo ruce mýdlovou vodou.
Zvykněte si i vy, vždy po kontaktu se zvířetem, důkladně umýt ruce.
Pokud je nemocné, ihned navštivte veterináře.
Naučte vaše děti zacházet se zvířátkem jemně a s respektem, aby mělo radost z toho, že je v jejich společnosti.
Dovolte i vašim dětem účastnit se v péči o zvířátko. Takto si rozvíjejí cit pro odpovědnost.
Nikdy nenechávejte malé dítě samo se zvířátkem. Často se stávají nehody, když ho dítě dráždí nebo ho chytá způsobem, který mu je nepříjemný. Toto je důležité dodržovat zejména u velmi malých dětí.
Zajistěte vašemu zvířátku tiché a pohodlné místo. Neměli byste dovolit, aby spávalo s vašimi dětmi.
Psa nebo kocoura nechte vykastrovat. Bude se méně toulat.
Nedovolte zvířátku, aby se procházelo v pokoji miminka bez vašeho dozoru.
Nedovolte psovi, olizovat dítěti obličej, škrábance nebo poranění.
Pokud je vaše dítě alergik nebo astmatik, měli byste dobře zvážit přítomnost zvířátka v domě. Pokud se náhodou zdravotní stav vašeho dítěte zhorší v důsledku přijetí zvířátka do domu, bude těžké najít pro zvířátko novou rodinu. Pokud má vaše dítě příznaky alergie, poraďte se s lékařem
Zvířátka nejsou dobrým dárkem, zejména ne v období svátků. Během tohoto období mají rodiny příliš mnoho povinností a nezbývá čas věnovat se mu.
Vyberte si psa s něžnou povahou. Starší psi se doporučují pouze v případě, že již byli v kontaktu s dětmi. Štěňata mohou způsobit hodně radosti, ale v přítomnosti dětí bývají bouřlivé a velmi živé. Je jim třeba také věnovat hodně času a trpělivosti, aby byly dobře vychované. Do výcviku zapojte všechny členy rodiny, aby disciplína a používané pokyny byly stejné a psovi jasné.
V rámci možnosti nenechávejte psa samotného doma na delší dobu. Pokud je váš dům často prázdný, pes asi není pro vaši rodinu vhodné zvířátko.
Zajistěte mu uzavřené prostředí, aby byl v bezpečí.
Socializujte ho - procházejte se s ním na místech, kde může poznat různé lidí a zažít různé situace.
Psi, stejně jako lidé, potřebují hodně cvičit. Berte děti s sebou, když jdete venčit psa. Pokud jsou vaše děti větší, procházka se psem by měla být pro ně jednou z každodenních fyzických aktivit.
Kočku nechávejte doma. Předejdete tak poraněním a můžete si být jisti, že nepřichází do kontaktu s jinými zvířaty, která mohou přenášet nemoci.
Podestýlku udržujte v čistotě. Při čištění vždy používejte rukavice a po skončení si umyjte ruce.
Pokud ani kočka ani pes nejsou vhodné pro váš domov, možná se vám zalíbí jiná zvířátka. Obraťte se na veterináře. Určitě vám dá inspiraci a také rady, jak se o zvířátko starat.
Domácí zvířátko je milý a vítaný host v domě, pokud je rodina připravena převzít celou odpovědnost, která s tím souvisí. Je třeba si uvědomit, že vzít si domů zvířátko je vhodné pouze tehdy, pokud je vaše rodina skutečně připravena věnovat se mu až do konce jeho života. Zvířátka vyžadují velkou angažovanost. Dobře si to promyslete, dokud si nějaké zvířátko přinesete domů.
Nezapomeňte, že nejen vaše děti, ale i zvířátko bude šťastnější, pokud budou všichni znát pravidla a rozumět jim. Dobře se na to připravte a uvědomte si, co všechno souvisí s přijetím zvířátka, abyste se vyhnuli problémům a později i zlomeným srdcím.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu