Jaké jsou nejvyhledávanější druhy zvířátek pro vaše děti?
Pokud i vaše dítě chodí za vámi každou chvíli s prosbou mami, pořiďme si zvířátko, přečtěte si následující řádky. Dozvíte se základní informace a rady, které vám mohou pomoci při rozhodování, zda zvířátko ano či ne, pokud ano jaké.
Křeček
Je to maličké chlupaté stvoření, které není náročné na péči. Jako bydlení můžeme použít skleněné akvárium nebo klec určenou přímo pro křečky (musí mít malinké mezírky, aby křeček nevylezl). Na dno dáme piliny, pořídíme mu nějaké prolézačky (kolečko, žebřík, tunel), domeček (postačí i malá papírová krabička), misku na jídlo a napáječku na vodu.
Potrava: jablka, mrkev, listy pampelišky, jetel, sýr - tvrdý, bukové větvičky, větvičky ovocných stromů, slunečnicová semínka, hotové směsi (koupíme je v každém chovatelském obchodě).
Hygiena a pravidelná péče: výměna pilin podle potřeby (minimálně jednou týdně), jednou za měsíc kompletně vyčistíme celé obydlí i s doplňky a pomůckami, samotného křečka většinou není třeba koupat, ale pokud je velmi špinavý, postačí, když ho necháme pobíhat v malé nádobě s trochou vody.
Druhy křečků: polní, zlatý, džungarský, čínský
Želva
Živočich, který je charakteristický zejména tvrdým krunýřem. Na bydlení jí musíme zajistit dostatečně velké akvárium (2 krát tak široké a pět krát tak dlouhé, jako je sama želva), v němž kromě prostoru na plavání musí být i místo, kde si želva může odpočinout (vestoje s hlavou nad vodou).
Nesmíme zapomenout, že želva během svého života roste, takže je lepší koupit hned na začátku větší akvárium, které musí být i dost vysoké, aby z něj nevylezla. Do akvária dáváme kameny (které vyčnívají nad hladinu), korek (může volně plavat nebo se připevní k nádrži), nádoby naplněné štěrkem nebo pískem (do akvária se položí nebo zavěsí). Akvárium dáváme na místo, kde je teplo a hodně světla.
Potrava: vitamínové granule, živočišná potrava (raky, krevetky, kousky kuřecího nebo hovězího masa, klasický salát, dužina mandarinky, pomeranče (malé želvy krmíme každý den, větší každý druhý až třetí den).
Akvarijní rybičky
U rybiček je důležité kombinovat jen ty druhy, které mohou spolu žít, každý druh má totiž odlišné nároky na teplotu, na osvětlení, na kyselost vody, na prostor. Akvárium se musí pravidelně čistit, voda pravidelně vyměňovat. Akvárium musí odpovídat danému druhu rybiček. Alespoň zadní stěna má být zakryta. Rybičky potřebují světlo (kvalitní umělé nebo dostatečné přírodní), teploměr, termostat, filtr. Na dno dáme kamínky a písek, vodní rostliny a kameny (na úkryt, na tření).
Ptáček
Na bydlení vašemu ptáčkovi (jakýkoliv druh) pořídíme dostatečně velkou klec, v níž nesmí chybět napáječka na vodu, krmítko na potravu, houpačka, zrcátko, sépiová kost na zobáček, paličky na stání (mohou být i větvičky ze stromů) a později podle toho, co si ptáček oblíbí.
Papoušek žako kongo - Je afrického původu, je asi 33cm velký, je učenlivý, umí napodobovat zvuky, dožívá se 50 až 80 let, považuje se za jednoho z nejinteligentnějších papoušků na světě, někteří jedinci se dokáží naučit kolem 150 až 200 slov, živí se zrním pro velké papoušky, ovocem a zeleninou.
ARA NOBILIS je nejmenší druh z rodu Ara, měří asi 32 cm, dožívá se kolem 20 let, mladý jedinec odchovaný ručně se bez problémů dokáže naučit mluvit, podáváme mu potravu pro středně velké papoušky obohacenou ovocem a zeleninou.
Andulka je nejmenší papoušek, dožívá se asi 14 let, měří asi 18 cm, živí se prosem, jablkem, banánem, třešněmi, mrkví, listy pampeliškou, kopřivou, divokou trávou.
Pejsek
Při koupi pejska pro dítě je vhodnější nějaký menší druh a je také důležité, zda ho budeme chovat v bytě nebo v domě. Obecně pejsek potřebuje své místo na spaní, na odpočívání, tedy vlastní pelíšek, misku na jídlo, na vodu, vodítko, náhubek (na procházky), obojek, hračky.
Potrava: granule, polovlhké komplexní krmivo, maso z konzervy a psí pícniny.
Hygiena, péče: pejska musíme koupat podle potřeby, starat se mu o ouška, o zuby, o oči, nos, o srst. Měli bychom s ním pravidelně navštěvovat veterináře, dát ho očkovat. Za pejska musíme platit poplatky (musí mít registrační známku). Pravidelně je ho třeba venčit.
Kokršpaněl je velmi oblíbený pes, je aktivní, hravý a inteligentní, je charakteristický vlnitou srstí, kterou je třeba často kartáčovat, je dobrý společník, je potřeba mu věnovat velkou pozornost.
Zlatý Retriever je dobromyslný, oddaný pes, má smysl pro spolehlivost, je výjimečně trpělivý a hodí se k dětem.
Bernský salašnický pes je sebevědomý a vynikajícím rodinným přítelem.