Neučme děti bát se psů, učme je, jak jim rozumět!

Kolikrát se stane, že dítě, nebo dospělého napadne pes. A kolikrát po takovém útoku zhodnotíme, že psovi, který už jednou napadl nelze věřit a častokrát řešíme situaci víceméně radikálně.

 

Neuvědomujeme si přitom, že psi přemýšlejí jinak a že nám svým jazykem těla dávají dopředu najevo, zda se chtějí nebo nechtějí seznámit, zda mají chuť nato, že se k nim přibližujeme.

 

Ocas

Pes s námi komunikuje celým tělem, ale ocas je tím nejvýraznějším indikátorem toho jak se cítí.

Přestože každý druh psa má samozřejmě jiný typ ocasu a jinak ho nese, jsou určité základní pozice ocasu, které jsou společné všem rasám, či oříškům.

Velmi dobře si všimněte, zda náhodou pes, ke kterému se chcete přiblížit, nemá vztyčený a napjatý ocas.

Pes, který zaujímá takovou pózu, přitom může kývat ocasem ze strany na stranu. Takto vám už dopředu dává najevo svoji dominanci a není vyloučeno, že pokud se přiblížíte do jeho zóny, může vyskočit, či dokonce napadnout. Proto se mnohokrát stane, že i majitel psa je překvapen agresí svého psa tvrzením "ale on kroutil ocasem?".

Nepřibližujte se také ke psovi, který má ocas zastrčený mezi nohama a je přikrčený k zemi. Tímto vám pes ukazuje svou nestabilita a strach přičemž v panice může kousnout.

Zkuste si také všimnout, zda pes, který konečně má ocas v přátelské horizontální poloze, nebo ještě trochu níže, jím kývá strnule (což značí: "nejsem si zcela jistý"), zda jím vrtí uvolněně-přátelsky.

 

Uši

Uši jsou také dobrý indikátor toho, jak se pes cítí.

Mohou být nošeny dopředu: znak zájmu a pozornosti, nebo otočené dolů dozadu: znak podřízenosti, ale občas i strachu. Samozřejmě jsou určité druhy psů (např. kokršpaněl), jejichž uši jsou spuštěny dolů a je velmi těžké rozeznat, kam směřují.

 

Oči

Dominantní, nebo agresivní pes vyzývá soupeře díváním se přímo do očí, ale pes, který ukazuje submisivitu (podřízenost) se vyhýbá pohledu.

Proto pokud můžete a dotyčného psa neznáte, naučte se vyhýbat přímému pohledu do očí psa a hlavně to naučte své děti, protože přímý oční kontakt může psa vyprovokovat k agresi - v jeho řeči to znamená výzva k souboji.

 

Tlama

Zývaní může poukázat jednak na nudu (tak jako u nás lidí), jakož i na stres. Pes, který je spokojený má uvolněnou tlamu a trošku je mu vidět jazyk.

Pokud pes zvedne rty, přičemž maličko ukáže zuby, vám říká: Jdi ode mne pryč! No pokud přitom tlamu mírně otevře, přičemž rty jsou zvednuté, má na mysli útok.

 

Hlasové upozornění

Mnozí psi upozorňují dopředu, že nemají náladu na seznamování se vrčením. Jsou to většinou psi - samci, kteří vás budou takto předem varovat. Berte, prosím, každé tiché zavrčení vážně, i když pes je milý na pohled a máte vy nebo vaše dítě hroznou chuť ho pohladit. Uvědomte si, že ne každý pes stojí o vaše pohlazení a takový dotyk se zvířecím kožíškem dělá spíše dobře nám jak cizímu pejskovi.

 

Celé tělo

Pes, který se převrátí na záda a ukáže své břicho, říká: "Nechci mít problémy a akceptuji, že máš nade mnou vyšší postavení". Jedna tlapka položená na vaše koleno může být znak přátelství - výzva na hru, ale dvě tlapky znamenají opět dominanci. Nikdy nedovolte psovi položit přední tlapky na vás, i když je to nejmilejší štěňátko na světě.

Pokud se vám to podaří, nechte raději psa přijít k vám. Pokuste se ho zavolat a nechoďte vy k němu. Nechte ho vždy předem očichat vás. Pro psa je čich tím nejsilnějším z jeho smyslů. Tak jako pro člověka je potřebné věci vidět, jinak jim neuvěří, tak je potřeba pro psa věci očichat.

Proto také neraďte svým dětem, které mají strach ze psů, aby se jich hned dotýkaly.

Pes, který cítí u vašeho dítěte nejistotu a strach může sám znejistit.

 

Tímto se nemůže říct, že není dobré dítěti, nebo dospělému, kteří mají fobický strach před psy, aby s nimi nepřicházeli do kontaktu. Právě naopak, takový kontakt je nezbytný k tomu, aby se mohli svého strachu zbavit, ale nemusí být hned dotykový a určitě je třeba mít dotyčného psa kompletně přečteného, ​​aby takové setkání vytvořilo pozitivní vzpomínku.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus