Pryč s alergií aneb zvířata v domácnosti
Přemýšleli jste už nad tím, že byste vašemu dítěti splnili sen a koupili mu zvířátko? Obáváte se toho, že by mohlo být na něj alergické?
V současnosti existuje mnoho teorií o tom, zda je bezpečné chovat doma zvířata. Přestože váš Puňťa, nebo Piňďa vypadají nevinně, v současnosti jsou předmětem kontroverzních výzkumů. Stále přibývají důkazy a zjištění o tom, že domácí mazlíčci, hlavně v prvních sedmi letech života dítěte, mají ochranný účinek vůči alergickým onemocněním. Ve výzkumu odborníci sledovali 700 dětí, které měly doma psa nebo kočku. Právě u těchto dětí byla vykázána nižší náchylnost k alergii. Výsledek byl ještě markantnější u prvorozených dětí. Avšak podle nejnovějších testů na univerzitě v Georgii (USA), chování zvířátka snižuje pravděpodobnost výskytu alergie u dětí. Takové informace o léčbě alergií vědci poprvé zaevidovali před deseti lety. Výsledky překvapily i samotně vědce, protože pokládali kočky a psy za vyvolávače alergií.
Pozorování provedli na 474 miminkách, které sledovali až do věku sedmi let. Když měly děti jeden rok, vědci zjišťovali počet zvířat v domě. Když měli šest až sedm let, lékaři je testovali na alergické protilátky dvěma způsoby-klasickým testem na kůži a rozborem krve. Zjistili, že u dětí, které se doma staraly nebo žily se zvířetem, měli o polovinu menší riziko, že se u nich vyskytne alergie jako u dětí bez domácího mazlíčka. Vysvětlují si to tím, že děti jsou se zvířaty vystaveny endotoxinům - látkám, které se nacházejí v trávicích orgánech psů a koček. Zatím neobjasněným způsobem endotoxiny mění reakci imunitního systému. Dalším poznatkem je fakt, že vystavení dostatečnému množství alergii vyvolávajícím látkám v raném dětství "vytrénuje" imunitní systém. Jiné výzkumy také potvrdily ochranný vliv kontaktu se psem či kočkou i v souvislosti s astmatickými onemocněními.
Vědci však zároveň upozorňují na to, že pokud rodiče mají alergii, nemělo by se v této rodině chovat zvíře, protože je více než pravděpodobné, že ji dítě zdědí.
Co je však na výzkumu nejpřekvapivější, je skutečnost, že vystavení kontaktu se zvířetem v raném dětství, nejenže ochrání dítě vůči alergii na zvířata, ale i na roztoče a různé trávy. Děti, které byly v dětství intenzivně v kontaktu s dvěma nebo více psy v domácnosti, měli také nižší pravděpodobnost výskytu ekzémů. Někteří odborníci zacházejí až tak daleko, že tvrdí, že vystavení dítěte špíně zvyšuje jeho obranyschopnost.
Dětem, které byly alergické na kočky a psy lékaři doporučovali chovat křečky nebo jiné hlodavce. Pravdou však je, že děti si mohou vypěstovat alergii na látky, které se nacházejí v moči těchto zvířat. Ty vyvolávají alergickou reakci, pokud se dostanou na dětskou pokožku.
Protože výzkum alergií u dětí v posledních letech začal nabírat nový směr, je jen na samotných vědcích, aby svá tvrzení podložili ještě dalšími důkazy, o které se moderní medicína bude moci opřít.