3 nepříjemné suvenýry, které si můžete donést z pobytu v přírodě

Čas strávený v přírodě je balzám na duši a prospívá zdraví. Přesto je třeba ho trávit s rozvahou. V opačném případě může naopak zdraví také uškodit. Poradíme, co dělat, abyste si ze svých výletů nepřinesli kromě požadovaného i některý z častých nežádoucích suvenýrů.

 

Svědivé štípance

Červené, svědivé skvrny na kůži ať už od komárů, mravenců, včel nebo jiného hmyzu patří mezi jedny z nejčastějších nepříjemných suvenýrů. Tedy, u jisté skupiny lidí. Hmyz má své specifické preference, a zatímco někteří nešťastníci chodí pravidelně tečkovaní jako muchomůrka, jiným se hmyz vyhýbá pomalu obloukem. Vědci už přišli s různými hypotézami čím to je, ale zatím nenašli definitivní důvod. Naštěstí ale odhalili již řadu látek, které komárům a dalšímu hmyzu nejsou po chuti, a tak se umíme před nimi dostatečně chránit. Pokud tedy i vy patříte do skupiny, na které si hmyz rád zgustne, pořiďte si speciální odpuzující náramek či jiný repelent. Pokud se vám štípancům vyhnout nepodařilo, určitě si je neškrábejte. Proti svědění můžete vyzkoušet gel s aloe vera nebo třeba i ocet nebo citron.

 

Nakažené klíště

Svědivé štípance jsou ještě ten méně nepříjemný suvenýr od hmyzu. Svědění po pár dnech ustane a je takříkajíc dobře. Ale od některých druhů hmyzu, například od klíšťat, můžete dostat i další „dárek“ – různá onemocnění. Mezi nejznámější patří borelióza a klíšťová encefalitida. Ale zde seznam zdravotních nepříjemností přenosných tímto hmyzem nekončí. Nakazit se dále můžete také onemocněními, jako jsou ehrlichióza, babesióza, bartonelóza, turalémie a neoehrlichióza. Mezi nejvíce obávaná onemocnění přenášená klíštětem patří jednoznačně klíšťová encefalitida. Ale velké problémy umí nadělat také borelióza, zvláště pokud není odhalena dostatečně včas. Právě ta se podle provedených analýz odebraných klíšťat, vyskytuje mezi infikovanými klíšťaty nejčastěji – u téměř 10 %. Při pobytu v lokalitách známých výskytem klíšťat byste proto měli používat repelent, i pokud vás jinak hmyz příliš nevyhledává. Preferujte spíše světlé oblečení, na kterém zpozorujete klíště ještě dříve než se přisaje na kůži, a po návratu domů se vždy zkontrolujte. Čím dříve totiž klíště vytáhnete, tím je riziko přenosu onemocnění nižší. Nezapomeňte na správný postup jak vyjmout klíště. V opačném případě se z klíštěte mohou dostat ven vnitřnosti nebo vám kousek zůstat může v kůži.

 

Spálení od slunce nebo úpal

Velmi opatrný/á během chození po výletech je třeba být během letních veder. V tomto období nejenže nezapomínejte na pitný režim, ale také na ochranu hlavy a pokožky před sluncem. Jinak si po návratu koledujte o řadu nepříjemných chvil a málo spánku. K potížím patří červená pálící pokožka nebo dokonce horečka a zvracení. A takový závěr příjemných toulek určitě nechce nikdo. Svůj výlet si proto naplánujte tak, abyste měli prostor pro dostatek pobytu ve stínu, ochlazení se a dodržování pitného režimu. Pobyt na přímém slunci se během veder snažte udržovat na minimu a po celou dobu si chraňte hlavu pokrývkou hlavy a pokožku opalovacím krémem. Přejeme vám mnoho příjemných chvil strávených toulkami přírodou bez nepříjemných suvenýrů, ale naopak se spoustou zážitků a příjemně strávených chvil.

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články