Ze zákona je povinná minimální dvouletá záruka, která platí ode dne zakoupení produktu. V případě skládané střešní krytiny se stala standardem 30 letá záruka, která představuje dobrovolný závazek výrobce odpovídat za kvalitu svých výrobků. V rámci něj se výrobce zavazuje, že taška ve vztahu k mrazuvzdornosti (tedy tepelným změnám) vydrží 30 let. V případě plechové střešní krytiny se můžete setkat s rozdělením délky záruky na dvě části. Zvláště může být uváděna záruka na barevnou stálost střešní krytiny a zvláště na její prorezavění.Pozornost zbystřete v případě, že je na záručním listě uvedena jen velmi nízká záruční lhůta, například pět let na oddělení jednotlivých vrstev povlaků plechu.
Táto délka záruky představuje období morálního zastarání strechy a z jedné generace obyvatel.Znamená to, že člověk, který si koupil střešní krytinu v třiceti letech, ji dožije do své šedesátky.Tehdy nastoupí nová generace, která střechu principiálně vymění. Přestože střecha i po tomto časovém období nadále splňuje všechna kritéria a je plně funkční, působí opticky ošuměle a zároveň v tomto období již roste poptávka po jiném vzhledu střechy, respektive střešní krytiny, což vede k její výměně.
Další důležitou informací, kterou je třeba znát při výběru střešní krytiny a věnovat jí pozornost při studování záručního listu, je prostředí pro použití dané střešní krytiny. Součástí záručního listu může být například bod, podle kterého je záruka platná v případě, pokud je krytina použita v "normálním" prostředí. Jde o velmi vágní pojem, proto vám před podpisem smlouvy doporučujeme ujasnit si s výrobcem, respektive prodejcem, co se za uvedenou formulací skrývá.Dalším problém může nastat, pokud si důkladně prostudujeme záruční podmínky, kde může být přímo uvedeno, že lokalita, v níž žijete, není vhodná pro montáž dané střešní krytiny. Například v případě plechové krytiny se můžete setkat s informací, že záruka se nevztahuje na krytinu, která byla použita v ovzduší v vysokým obsahem soli nebo v trvalém kontaktu s cementem a betonem, proto pokud žijete v blízkosti solivaru či cementárny, počítejte s tím, že vám reklamaci neuznají.
Na záručním listě si určitě všimněte údaj, od jak poškozené plochy je vůbec možné začít s reklamačním řízením. Pokud je například v záručním listě uvedeno, že řízení je možné začít až při poškození minimálně 5% ze vší použité střešní krytiny na stavbě, znamená to, že u střechy s plochou 200 m2 přichází reklamace v úvahu až při poškození 10 m2 krytiny. Umíte si však představit, že byste na střeše měli díru s rozměry 2,5 × 4 m?
Jedním z důležitých aspektů, který je třeba znát před koupí střešní krytiny, jsou podmínky její přepravy a skladování. Pokud se nedodrží, může se výrobek poškodit a zároveň zaniká váš nárok na reklamaci. U některých střešních krytin se můžete setkat s celou řadou opatření, která je třeba dodržet v případě, pokud je chcete skladovat delší dobu. Různí výrobci uvádějí jako maximální délku skladování tři měsíce. Pokud takovou střešní krytinu skladujete déle, nárok na záruku vám zaniká.
Aby byla vaše reklamace uznána, je nezbytné dodržet podmínky montáže. Vedle aktuálně platných norem je třeba vycházet z konkrétních pokynů jednotlivých výrobců v závislosti na použitém typu střešní krytiny. U skládané střešní krytiny je nezbytné zajistit především dostatečné odvětrání (v případě společnosti Bramac minimálně deset kusů odvětrávacích tašek na 100 m2), u plechové střešní krytiny se zase určitě vyhněte dělení plechu pomocí nástrojů, které by mohly způsobit termický efekt, tedy nárůst teploty, jakými jsou například úhlové brusky.
Pokud byste chtěli při montáži střešní krytiny ušetřit a použít příslušenství od jiného výrobce, buďte obezřetní. Někteří výrobci střešní krytiny totiž mají v záručním listě ošetřené, že záruka na krytinu lze uplatnit pouze v případě, pokud použijete originální příslušenství. Pokud se i v takovém případě přece jen rozhodnete, že použijete příslušenství od jiného výrobce, nárok na záruku vám zaniká.
Před podpisem smlouvy věnujte pozornost i vlastnímu uznání reklamace. Může se vám totiž stát, že výrobce vaši reklamaci uzná, což však nemusí znamenat vyřešení situace. Firma vám sice může přivézt vyreklamovanou střešní krytinu, o následnou výměnu se už však nemusí zajímat, protože není ošetřena v záručním listě. Zatímco například poškozenou tašku na domě vyměníte jednoduše i sami, v případě skládané plechové krytiny bude proces výměny složitější.
Při výběru střešní krytiny nevěnujte pozornost jen jejím vlastnostem či ceně, ale prověřte si i jejího výrobce, jeho důvěryhodnost a zkušenosti jiných zákazníků. Pokud nemáte ve výrobcích střešních krytin větší přehled, můžete narazit na neseriózní firmu, proto doporučujeme sáhnout po střešní krytině od výrobce s dlouholetou tradicí.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu