I lékaři tvrdí, že pozdní akné nám může znepříjemnit život i po pubertě, přestože průběh je mnohdy mírnější, jak potvrzuje například i dermatoložka a zároveň upozorňuje, že genetické predispozici ke vzniku akné se samozřejmě vyvarovat nedá. Příčina akné je v každém věku stejná, ale spouštěči akné po pubertě jsou především hormonální změny. Udát se to může například po vysazení antikoncepce, během kolísání hormonů těsně před nebo během menstruace a taktéž i během těhotenství. Navíc během těhotenství se může stát, že akné dostanou i ženy, které do té doby ani v pubertě neměly takové problémy. Pro organismus je to velká změna, čili nemůžete být překvapeni i z takové reakce. Dalším problémem je i stres a napětí, které vede ke stimulaci mužských pohlavních hormonů. U některých lidí může být zhoršení pleti ovlivněny i potravinami, sníženou konzumací vitaminu B, kouřením nebo jinými vyvolavateli. Na rozdíl od akné v pubertálním věku, projevy akné v dospělosti jsou především v oblasti čelistí a krku.
s čištěním pleti nebo laserové ošetření. Pokud nepomáhá kosmetické čištění, vyzkoušet můžete i některé přípravky z lékárny. Při neustupujícím akné, které přetrvává i pár měsíců po těhotenství, byste však měla vyhledat už i pomoc dermatologa. U pacientů s akné se běžná kosmetika z drogerie moc nedoporučuje. Dobře známé jsou komedogenní složky některých krémů. Znamená to, že promazávání některými krémy naopak může akné zhoršit. Vhodné je aplikovat kosmetiku speciálně určenou pro aknózní pleť s lehčí texturou, a to včetně UV filtrů a vedle toho pokračovat v kosmetickém čištění pleti. Není vhodné se léčit sama a měnit přípravky po několika dnech.
Při složitější formě akné je důležité nastavit i správnou léčbu. Pokud ani po měsících vaší snahy tento problém neustupuje, je nutné vymyslet nějaký konkrétní postup, který se zaměří na tento problém hloubkově. Podle dermatoložky se lékař snaží pacientovi nasadit léčbu na míru, při které může využívat příznivé ovlivnění pleti i chemickým peelingem. Ten pokožku nejen vyhladí, ale ji může i jemně omladit. Pro dlouhodobý efekt je důležité absolvovat návštěvu několikrát. Chemický peeling je jednou z možností léčby. Je účinný v kombinaci s dalšími postupy (dermatologická léčba, IPL světlo, kosmetické ošetření). Obecně platí, že zlepšuje kvalitu pleti, stáhne póry, vyhladí jemné vrásky, zhomogenizujte pigmentaci. Využít se přitom může v jakémkoliv věku.
Když se vám objeví akné v těhotenství, buďte opatrné s jeho řešením. Tehdy je nejvhodnější použít volně dostupné prostředky, které tento stav zmírňují. Často se stane, že se pak stav zlepší a pleť se vrátí do normálu. Pokud by však akné přetrvávalo, zajděte za lékařem. Chemický peeling je totiž jednou z nejúčinnějších pomůcek, ale nemůže se používat právě v období těhotenství a kojení. Vhodné je proto za pomoci odborníků udržet váš stav pod kontrolou a pak podstoupit tuto hlavní léčbu.
Při chemickém peelingu se na pokožku nanášejí ovocné kyseliny různé koncentrace. V případě akné je to většinou kyselina glykolová, mandlová, mléčná či salicylová. Po krátké době se tyto kyseliny zneutralizují a pleť se ošetří uklidňujícími přípravky. Chemický peeling lze aplikovat nejen na obličej, ale i záda či ruce. Výsledky se dostaví již po prvním ošetření. Ošetření je vhodné opakovat v intervalu 2-4 týdny. Měli byste si však zapamatovat, že pokud akné přesto neustupuje, pomůže vám pak zejména odborná lékařská léčba.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu