Jak se zbavit ochlupení, pigmentových skvrn, jizev či mateřských znamének?

Krásná žena, to je určitě charisma a srdečná povaha. O tom není pochyb, ale co se týká estetického smýšlení, tak je to i žena s krásnou pletí a bez nežádoucího ochlupení. Co naplat, když je žena milá, ale “ozdobená” nevzhledným knírem. Ale v dnešní době převratných objevů již ženy nemusí používat pouze žiletky a pinzety. Stačí se svěřit do rukou odborníků a problém nejen s ochlupením je vyřešen.

zdraví, péče o pleť, ochlupení, depilace, laser, ipl, jizvy

Vale nežádoucím chloupkům

Ochlupení je přirozené pro každého člověka, protože chrání tělo pro nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Život ženy však umí pěkně znepříjemnit nadměrné ochlupení na obličeji (nad horním rtem, na bradě i krku), v podpaží, v okolí bikin a na nohou. Způsobů, jak dát těmto chloupkům vale je poměrně dost. Mezi klasické, ovšem pouze dočasné metody, patří jejich odstraňování pinzetou, žiletkou, depilačními vosky i elektrickými strojky. Trvalé metody, které zaručí dlouhodobý efekt hladké pokožky, prezentuje elektrická jehla, laser a tzv. pulzní světlo (IPL) - fotoepilace.

  • Elektrická jehla je kolagulační metoda, kterou se ničí cibulka ve vlasovém sáčku. Jehla odstraňuje každý vlas zvlášť, a proto je tento zákrok delší a bolestivější. Cena závisí od času a místa epilace, ale i zařízení, kde si ho dáte udělat. Epilace laserem využívá selektivní fototermolýzy, při níž se ničí vlasový pigment.
  • Laser chlup zahřeje na extrémně vysokou teplotu, přičemž poškodí vlasový pigment - melanin. Laserové paprsky chloupky spálí a zničí i jejich kořínky. 
  • Intenzivní pulzní světlo je také forma selektivní fototermolýzy. Na rozdíl od laseru však dokáže rozlišit typ kůže, oblast i hloubku chloupku. Počet a frekvence zákroků závisí na místa epilace, např. oblast obličeje se musí opakovat po 4 až 6 týdnech, u podpaží a okolí bikin po 6 -8 týdnech.

Každý zákrok třeba podstoupit minimálně pět a sedmkrát, aby byl výsledek nejen viditelný, ale i trvalý. Nejefektivnější metoda je jednoznačně laserová, která dokáže po pěti až sedmi opakováních dlouhodobě odstranit až 90% nežádoucího ochlupení. 

Bojujte s červenými žilkami

Pokud se u vás objevují výrazné červené nebo namodralé žilky v oblasti obličeje, lýtek, stehen apod., asi trpíte poruchou cévního zásobení kůže. V případě, že tento nedostatek považujete za kosmeticky nežádoucí jev, zkuste si nejprve pomoci přechodem na jemnou, šetrnou a kvalitní kosmetiku. Tuto investici spojte i s úpravou životosprávy, která bývá kamenem úrazu nezdravé pleti vlivem kouření, alkoholu, nevhodné stravy a nedostatku tekutin. Problém s popraskanými žilkami věru nelze podceňovat. V první řadě navštivte dermatologa, který odborně posoudí stav vaší pokožky a doporučí vhodný postup při jejich odstraňování. Nejčastěji se k tomu používá laser a metoda leptání. Červené žilky se nejvíce vyskytují na nose a nohou. Pokud se jim chcete vyhnout, měli byste si pokožku chránit před výraznými klimatickými změnami a vyloučit návštěvy sauny a solária. Vznik červených žilek bývá často podmíněný geneticky, a tak se znovu objeví i po odstranění. Princip jejich likvidace laserem spočívá v tom, že laserový paprsek reaguje s červeným krevním barvivem. Žilka se uzavře, přestane fungovat a tělo ji pak samo zlikviduje, což trvá přibližně šest týdnů. Červené žilky na nose se odstraňují elektrokoalugacií, která je oproti laseru levnější. Její princip spočívá v tom, že lékař musí jehlu, která vede elektrický proud, zavést pod kůži a trefit jí danou žilku. Tato procedura je však velmi bolestivá. Po laserovém ošetření se nemůže stav zhoršit pouze zlepšit.

Jednou provždy bez jizev

Trápí vás nějaká jizvička na viditelném místě? Bez obav, v současnosti již není ničím neobvyklým korekce jizev. Dokonce existují způsoby, kterými se dají jednou provždy odstranit. Při korekci, resp. odstraňování se při posuzování vhodné metody přihlédnutím zejména věk jizvy. Čerstvé jizvy se odstraňují mnohem snadněji a konečný efekt je téměř stoprocentní. Starší si už "žádají" dlouhodobější proces léčby. Pokud by se i nepodařilo jizvu úplně zničit. Nejnovější metody dokáží její viditelnost zredukovat na minimum. Estetická chirurgie na odstraňování jizev využívá ošetření laserem, injekčním vstřikováním kortikoidů, resp. výplní, nebo přímý chirurgickým zásahem, při kterém dochází k vyříznutí jizvy. U tzv.hypertrofických jizvev po popáleninách, u keloidních s nepravidelně vystupujícím zjizveným tkání a červených jizvách se používá cévní laser, jehož paprsek, řízený počítačem, v jizvě "svaří" drobné cévky, které ji prokrvují a jizva se postupně stáhne, zbledne a zmenší. Předností odstranění jizvy laserem je šetrnost, díky které nevznikají rozsáhlé otevřené rány a dochází k rychlému hojení. Efekt po použití laseru se pomalu ukáže v průběhu několika měsíců, kdy postupně jizva bledne, stává se plochou a získává barvu okolní pokožky.

Nežádoucí pigmentové skvrny

Mohou se na pokožce objevit z různých příčin - působením UV záření, při používání hormonální antikoncepce, nebo hormonální léčbě během klimakteria, v těhotenství nebo po porodu, ale i po aplikaci parfémů a některých kosmetických přípravků. Mohou se objevit i při procesu stárnutí kůže, podporovaném zejména vlivem slunečního záření, tzv. stařecké skvrny. Pigmentové skvrny se vyskytují především na obličeji, krku, dekoltu a na zádech rukou. V současnosti jsou na odstraňování těchto nežádoucích skvrn na kůži k dispozici různé metody - mechanická, chemická a fyzikální. Mechanická využívá povrchové zbrušování vrstev pokožky pomocí mikrodermabraze, což je příjemné a nebolestivé ošetření, které zároveň kůži vyhlazuje a regeneruje. Chemická metoda využívá drolící mechanismus pomocí chemických látek - AHA kyseliny, zejména kyselina glykolová ve vyšších koncentracích (20 - 70%) a současné působení látek s bělícími účinky na kůži. Tyto přípravky zabraňují vytváření v pokožce hnědého pigmentu - melaninu. Fyzikální metoda využívá světelnou energii určité vlnové délky, vyzařovanou laserem, nebo intenzivním pulsním světlem. Po takovém ošetření, které je však třeba vícekrát opakovat, se hyperpigmentace nejprve zvýrazní, ale pak se kůže postupně oloupe.

Mateřská znaménka bez krásy

Znaménka jsou běžným zjevem na lidské kůži. Někdo jich má méně, jiný více. Existují však i takové, které jsou nejen kosmetickou vadou, ale mohou ohrozit i život! K odstranění mateřských znamének existuje více možností - laserem, chirurgicky, tekutým dusíkem, nebo pomocí elektrochirurgie. Odstraňování laserem se považuje z jednu z nejšetrnějších metod, při které se co nejméně zasahuje do nejbližšího okolí znaménka. Výhodou této metody je, že po zákroku zůstane minimální jizva, ale také v tom, že zastavuje krvácení. Rána se proto nemusí zašívat a pacientovi po ní nezůstane jizva. Zákrok je bezbolestný, trvá pár minut a hojení šest až deset dní. Lékař se laserem dostane pod znaménko, které se působením paprsku postupně odpaří. Na vzniklé jamce se vytvoří strup, která po krátké době odpadne. Během hojení se však třeba vyhýbat špinavému, prašnému prostředí, i kontaktu s vodou. Pokud se rozhodnete pro laserovou metodu, inkriminované místo nesmí být minimálně osm týdnů po zákroku vystavováno UV záření. I proto se většina těchto zákroků dělá v období od října do konce dubna. Následně je nutné toto místo krýt krémy s vysokým UV faktorem, aby nevznikly nevzhledné pigmentové skvrny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Péče o pleť podle ročních období

Naše pleť potřebuje neustále vodu. V zimě i v létě. Mnohé ženy na to hlavně v zimě často zapomínají. Ano, v...
více…

Pigmentové skvrny zesvětlí každodenní používání krému na opalování

Pigmentové skvrny nejsou zdraví škodlivé, ale žádná žena se s nimi nechlubí. Získat se dají během chvilky a...
více…

Francouzský styl inspiruje ženy nejen v oblasti módy, ale i používání kosmetiky

Francouzské ženy jsou vzorem pro ostatní Evropanky, protože mají svůj styl. Jsou stále elegantní. V módě mají svůj...
více…

Pihy na obličeji dodávají ženám sebevědomí

Pihovatý obličej, to byl dříve hodně velký problém. Hlavně dívky a ženy se za ně styděly. Často byly důvodem k...
více…

Kdy je nejvhodnější doba na kosmetické procedury?

Peeling je účinná kosmetická metoda, kterou si pomocí peeligových krémů, omlazujeme pleť. Jak často se má používat...
více…

Jak nanášet samoopalovací přípravek, aby působil přirozeně?

Krásně opálená pleť v zimě a na jaře? To nemusí být výsledek exotické dovolené, ani pravidelných návštěv...
více…

Jak správně vybrat hydratační krém, aby vyhovoval vaší pleti?

Bez hydratačního krému se neobejde žádná žena, stejně jako bez přípravků na čištění pleti. Po řádném...
více…

Kosmetická akupunktura nejen jako prevence stárnutí pleti

K akupunktuře se upínají lidé, kteří potřebují pomoci se zdravotním problémem. Její účinky zde probírat nebudeme,...
více…

Muži si chrání pleť, ženy bojují proti vráskám

Pánská kosmetika, to není jen univerzální krém, navoněný “mužskou” vůní. Mezi kosmetikou pro muže a kosmetikou...
více…

Péče o pleť bez vrásek a mýty, které ji provázejí

Čas se zastavit nedá a pleť stárne jako my. Proto i tvorba vrásek není ničím výjimečným. Jen některé ženy to...
více…